عمل جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی)

دکتر صمد غیاثی

3

 

جراح و متخصص گوش، حلق، بینی، سر و گردن

دوره تکمیلی جراحی پلاستیک بینی و صورت جراحی بیماریهای گوش

از دانشگاههای کالیفرنیا و هاروارد آمریکا، زوریخ سوئیس، اژه ترکیه، هنگ کنگ، اینسبوریای ایتالیا، آمستردام هلند و تهران

عمل جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی)

رینو پلاستی (جراحی تغییر شکل بینی)

 سپتوپلاستی (جراحی بینی جهت بهبود تنفس از راه بینی)

جراحی بازنگری (زمانی صورت می گیرد که جراحی زیبایی بینی قبلی نیاز به بازنگری و اصلاحات داشته باشد.

با داشتن محلی بسیار مرکزی و مهم در صورتتان، بینی شما اولین چیزی است که افراد در باره شما متوجه می شوند. با کمک جراحی پلاستیک بینی به شما کمک می شود تا بینی تان به شکلی که واقعاً می خواهید دیده شود.

شکل و سایز بینی افراد با یکدیگر کاملا متفاوت است و به هیچ وجه بینی کامل و بی عیب و نقصی وجود ندارد. آنچه مهم است تناسب بینی با صورت است. بینی که خیلی بزرگ، کج، خم، گرد یا غیره است می تواند از زیبایی چهره بکاهد. اگر حس می کنید بینیتان متناسب با صورتتان نیست جراحی پلاستیک بینی می تواند برای شما ضروری و مناسب باشد.

 

55

 

جراحی پلاستیک بینی

رینوپلاستی نوعی عمل جراحی است که به دو دلیل عمده انجام می‌گیرد. اولاً، بهبود زیبایی ظاهری بینی. هدف ایجاد بینی زیباتر است که با کل صورت در هماهنگی کامل است. دوماً، کاهش و برطرف کردن انسداد راه هوایی بینی و ایجاد راه های هوایی بدون مانع که باعث تنفس راحت می‌شود. در بسیاری از موارد عمل جراحی زیبایی بینی (بهبود شکل و ظاهر بینی) و عمل اصلاح عملکرد بینی ( اصلاح انحراف بینی) همزمان انجام می گیرند.

دلایل ممکن برای عمل جراحی زیبایی بینی می تواند یکی از موارد زیر باشد:

-       در یک سانحه بینی دچار جراحات و شکستگی شده است.

-       بینی کج و دارای انحراف است.

-       بر آمدگی روی بینی وجود دارد.

-       فرورفتگی روی بینی وجود دارد.

-       بینی خیلی دراز یا گوتاه است.

-       نوک بینی بیش از حد گرد، پهن و یا با سایر قسمتهای بینی هماهنگی ندارد.

-       پس از عمل جراحی لب شکری و یا شکاف کام، بینی نیاز به ترمیم و اصلاح دارد.

 

31245

 

چه سنی برای عمل جراحی زیبایی بینی مناسب است؟

مطالعات نشان می دهند که حداقل سن برای انجام عمل جراحی  پلاستیک بینی  17 سال است. پرا که ساختار استخوانی ضورت در این سن کامل شده و شکل استخوانی صورت پس از این سن تغییر چندانی نخواهد کرد. ندراتاً ممکن است در سنین پایین تر از 17 سال عمل جراحی زیبایی بینی روی فردی انجام شود. اگر کمتر از 17 سال سن دارید جراح در مورد نیاز احتمالی به عمل جراحی دوم به شما هشدار خواهد داد.

مزایای انجام عمل جراحی زیبایی بینی چیست؟

بنا به یکی از دلایل زیر شما کاندیدای مناسبی برای عمل جراحی زیبایی بینی محسوب می شوید:

-       مدت زمان طولانی است که فکر می کنید طاهر بینی شما نیاز به ترمیم دارد.

-       بیش از 12 ماه پیش یک آسیب یا عفونت باعث تغییر شکل بینی شما گشته است.

-       در کودکی تحت عمل جراحی لب شکری قرار گرفته اید و اکنون که 17 سال دارید می توانید بد شکلی بینی را نیز ترمیم کنید.

-       در اثر افزایش سن بینی شما تغییر شکل داده و نوک بینی آویزان دیده می شود.

-       انسداد راههای بینی دارید و درمانهای پزشکی ( استفاده از اسپری های بینی)  به شکل ماندگار مشکل را حل نمی کنند.

-       انسداد ره های بینی با فشار دادن نوک بینی به سمت بالا یا کشیدن بافت گونه به طرفین کاهش می یابد.

 

76

 

عمل جراحی زیبایی بینی چگونه صورت می گیرد؟

عمل جراحی زیبایی بینی به دو طریق صورت می گیرد:

-       عمل جراحی زیبایی بینی بسته

-       عمل جراحی زیبایی بینی باز

عمل جراحی زیبایی بینی بسته

هیچ برشی روی پوست داده نمی شود و دسترسی به بافت داخل بینی تنها از طریق برشهای است که در داخل بینی داده می شود. پس از ترمیم بخش های غضروفی و استخوانی بینی برشهای جراحی بخیه می شوند.

عمل جراحی زیبایی بینی باز

یک برش کوچک در قسمت  کلوملا ( قسمت میانی بین دو سوراخ بینی) داده می شود. این برش با برشهای دیگری که در داخل بینی داده می شود ترکیب می شود. سپس پوست نوک بینی با دقت بلند می شود تا جراح بتواند غضروف ها و استخوانهای داخل بینی را ترمیم و بازسازی کند. در پایان عمل جراحی پوست به جای خود برگردانده شده و برشها بخیه می شوند. با گذشت زمان اسکار (جای زخم) روی پوست مابین دو سوراخ بینی کاملاً بهبود می یابد و ندرتناً قابل تشخیص است.

 

محل برش در عمل جراحی زیبایی بینی باز و بسته

open rhinoplastyinn-img-13

 

چه تفاوتی بین جراحی زیبایی باز و بسته وجود دارد؟

بسیاری از متخصصین معتقدند که عمل جراحی زیبایی بینی به هر دو طریق باز و بسته نتایج بسیار خوبی بدست می دهند. مزایای استفاده از روش بسته شامل عدم وجود برش خارجی و کاهش نیاز به پیوند غضروف در طی عمل جراحی است. مزایای استفاده از روش باز شامل وجود دید بهتر از ساختار بینی و فراهم شدن امکان یادگیری بهتر برای جراحان تازه کار حین یادگیری است. بسیاری از متخصصان معتقدند که انتخاب یکی از دو تکنیک باز یا بسته از اهمیت چندانی برخوردار نیست. جراحان با تجربه با استفاده از هر دو تکنیک به نتایج عالی دست پیدا می کنند. جراح شما در مورد علت ترجیح یکی از دو طریق به شما توضیح لازم را خواهد داد.

قبل از عمل جراحی زیبایی بینی چه انتظاراتی باید داشته باشم؟

جراح تاریخچه مفصلی از شما دریافت خواهد کرد. این تاریخچه شامل شکایات شما در ارتباط با تنفس از راه بینی،  خواسته شما در مورد شکل ظاهری بینیتان و همچنین سوالاتی در مورد داروهای مصرفی، آلرژی ها، عادات سیگار کشیدن، اعمال جراحی قبلی است.

سپس جراح معاینه بالینی انجام خواهد داد. این معاینات می تواند شامل بررسی داخل بینی با استفاده از آندوسکوپ باشد که معمولاً بعد از انجام بی حس انجام می شود. آندوسکوپی اطلاعات دقیقی در مورد وضعیت دیواره داخلی بینی، تیغه بینی ، مخاط داخل بینی و نیز وجود هر گونه انسداد داخل بینی به جراح می دهد.

جراح در مورد جزئیات  اینکه چه تغییراتی در شکل ظاهری بینی واقع بینانه تر هستند و اینکه تا چه حد قابل دستیابی هستند توضیحاتی خواهد داد. قبل از جراحی عکس بینی از چندین زاویه مختلف گرفته می شود. به کمک این عکسها شما می توانید با جراح خود در مورد خواسته ها و انتظارات  خود از جراحی بینی بحث کنید. بعضی جراحان از شبیه سازی کامپیوتری استفاده می کنند تا نشان دهند که شکل ظاهری بینی پس از جراحی به شکلی خواهد بود. البته تصاویر شبیه سازی شده هرگز نمی توانند به طور کامل نتیجه نهایی را پیش بینی کنند. اما برخی جراحان و بیماران به تبع آنها معتقدند که شبیه سازی  کامپیوتری ابزاری مفید در مشاوره قیل از عمل جراحی محسوب می شود.

جراح در مورد ریسکها، فواید و نیز عوارض احتمالی عمل جراحی زیبایی بینی و همچنین نوع بیهوشی که قرار است اعمال شود توضیح خواهد داد. بیهوشی عمومی بسیار متداول است اما بی حسی موضعی همراه با آرام بخش ها نیز می تواند انتخاب شود.

اگر فبلاً تحت عمل جراحی زیبایی بینی قرار گرفته اید و جراح معتقد است که غضروف بینی برای شکل دادن و بازسازی بینی کافی نیست، ممکن است از غضروف گوش یا دنده استفاده کند. این عمل برداشتن غضروف ممکن است به شکل سرپایی انجام شود و یا مجبور شوید جهت تعویض پانسمان و مشاهدات بعدی بستری شوید.

شبیه سازی کامپیوتری عکس های قبل و بعد عمل چیست؟

تصویر برداری کامپیوتری در مورد شکل بینی شما پس از عمل جراحی زیبایی بینی ایده هایی بدست می دهد. بسیاری از سیستم های شبیه سازی به راحتی قادر به شبیه سازی از نیمرخ هستند. شبیه سازی از رو به رو از لحاظ فنی مشکل تر است و ممکن است دارای کیفیت کافی نباشد. به یاد داشته باشید که بدون در نظر گرفتن تجربه جراح، تقریباً همیشه نتیجه نهایی پس از عمل با آنچه که شبیه سازی کامپیوتری قبل از جراحی بدست داده است متفاوت خواهد بود.

پس از عمل جراحی زیبایی بینی چه انتظاراتی باید داشته باشم؟

عصر روز جراحی یا صبح پس از جراحی می توانید به کمک اطرافیان بلند شوید و قدم بزنید. روی بینی شما اتل قرار داده شده است و برخی جراحان برای جلوگیری از خونریزی طی شب اول و دوم از تامپون داخل بینی استفاده می کنند. اگر داخل سوراخ های بینی تامپون قرار داده نشده باشد مقداری خونریزی از سوراخ های بینی وجود خواهد داشت. این خونریزی خود به خود کم و متوقف خواهد شد. در طول هفته اول تنفس از طریق بینی ممکن است ممکن است دشوار و یا حتی غیر ممکن باشد. مقداری تورم و کبودی نیز در اطراف ناحیه چشم ها و بینی وجود خواهد داشت. میزان تورم از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است. کیسه یخ روی آتل بینی و پشمان قرار داده می شود تا به کاهش تورم و کبودی کمک کند. به طور کلی کبودی طی 7 تا 14 روز از بین می رود ولی تورم ممکن است تا دو ماه همچنان باقی بماند. در پایان یک سال نتیجه نهایی شکل ظاهری بینی خود را می توانید ببینید.

آیا روی بینی ام اتل و یا داخل بینی تامپون قرار داده خواهد شد؟

در پایان جراحی پزشک معمولاً بر روی بینی نواری می جسباند و روی آن اتل مخصوص بینی را قرار می دهد.

ممکن است به منظور تسریع بهبودی اتل بینی در طرفین تیغه وسط بینی قرار داده شود. اتل داخل بینی از مواد غیر قابل جذب  همچون سیلیکون ساخته می شود. این نوع اتل دارای راه عبور هوا جهت تسهیل تنفس شما است و یک هفته پس از جراحی برداشته می شود.

جهت جلوگیری از خونریزی و کاهش خطر هماتوما (تجمع خون) تامپون در داخل بینی گذاشته می شود که پس از یک روز برداشته می شود. بعضی از جراحان از تامپون قابل جذب استفاده می کنند. بطور کلی جراح شما در مورد نوع اتلی که قرار است استفاده کند قبل از جراحی توضیحاتی خواهد داد.

آیا پس از عمل جراحی زیبایی بینی بخیه ها برداشته خواهند شد؟

اگر عمل جراحی زیبایی بینی شما از نوع باز باشد بخیه هایی روی پوست در ناحیه بین دو سوراخ بینی زده شده است. این بخیه ها طی 10-5 روز پس از جراحی برداشته می شوند. اگر بخیه از نوع قابل جذب باشد برداشته نمی‌شود. این نوع بخیه ها در داخل بینی توسط یک ماده قابل جذب پوشیده می شوند و نیازی به برداشتن ندارند.

مدت زمان استراحت پس از جراحی چقدر است؟

عموماً تورم و کبودی اطراف چشم و بینی به مدت 2 الی 3 هفته طول می کشد و اتل روی بینی نیز یک هفته پس از جراحی برداشته می شود. بنابراین بیماران به مدت 3-2 هفته پس از جراحی نیاز به استراحت دارند.

آیا پس از عمل جراحی زیبایی بینی می توانم عینک بزنم؟

بعضی از جراحان پس از برداشتن اتل فوراً اجازه استفاده از عینک را به بیماران خود می دهند اما بسیاری ترجیح می‌دهند 6-2 ماه زدن عینک به تعویق بیافتد. اگر استفاده از عینک برای شما یک ضرورت محسوب می شود حتماً قبل از عمل جراح را مطلع کنید. در این صورت باید از لنز های طبی استفاده کنید.

آیا پس از عمل جراحی زیبایی بینی می توانم به ورزش بپردازم؟

تا زمان برداشتن اتل ها از انجام هر گونه ورزش خودداری کنید. پس از برداشته شدن اتل ها جراح دستورالعمل زمان و نحوه شروع ورزش را به شما خواهد داد. از انجام ورزش های رزمی و دارای تماس نزدیک نیز تا یک سال باید خودداری شود.

آیا می توانم پس از عمل جراحی زیبایی بینی حمام آفتاب بگیرم؟

تماس و مجاورت با نور مستقیم آفتاب طی یک سال اول پس از جراحی باید به حداقل برسد. بنابراین از قرار گرفتن زیر نور خورشید در ساعات ظهر خودداری کرده و از کرم های ضد آفتاب و کلاه های لبه دار استفاده کنید.

آیا پس عمل جراحی زیبایی بینی امکان رفتن به سونا و حمام بخار وجود دارد؟

معمولاً تا سه ماه پس از جراحی رفتن به حمام بخار و سونا توصیه نمی شود تا تورم صورت هر چه سریع تر کاهش یابد. در هر صورت دستورالعمل صحیح توسط جراح به شما داده خواهد شد.

آیا عمل جراحی زیبایی بینی دردناک است و نیازی به دارو های ضد درد هست؟

پس از عمل جراحی زیبایی بینی دردی خفیف تا متوسط به مدت 3 روز وجود دارد که به خوبی توسط دارو های ضد درد کنترل می شود. درد شدید معمولاً وجود ندارد اما در صورت وجود هر چه سریع تر با پزشک خود ملاقات کنید.

خطرات و عوارض احتمالی عمل جراحی زیبایی بینی چیست؟

از نظر تکنیکی عمل جراحی زیبایی بینی، عملی دشوار است. برای بدست آوردن نتایج زیبا و ایده ال جراح نیازمند تجربه و تخصص کافی است. شایع ترین عوارض نامطلوب عمل جراحی زیبایی بینی مربوط به ظاهر بینی(زیبایی) و عملکرد بینی (تنفس و راه های هوایی) است. ممکن است جراحی دوم برای حصول نتیجه ایده ال لازم باشد. اعمال جراحی ثانویه معمولاً جزئی بوده و به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی انجام می گیرد. نیاز به جراحی دوم به منزله عدم کیفیت جراحی اولیه نیست. حتی در جراحان با تجربه نرخ نیاز به جراحی دوم 5% در نظر گرفته می‌شود. عمل جراحی دوم معمولاً یک سال بعد از جراحی اول انجام می گیرد.

سایر عوارض به ندرت شایع است. به هر حال جراح شما را از عوارض احتمالی عمل جراحی زیبایی بینی مطلع خواهد کرد. این عوارض میتواند یکی از موارد زیر باشد:

-       خونریزی: پس از جراحی و تا 4 هفته ممکن است وجود داشته باشد. در بسیاری از موارد این خونریزی عامل خارجی ندارد از خود بینی نشأت می گیرد. اگر خونریزی غیر قابل کنترل باشد حتماً با جراح خود ملاقات کنید.

-       عفونت: خطر عفونت پس از جراحی بسیار کم است. اگر تورم، کبودی یا درد رو به افزایش داشته و یا پس از جراحی تب کنید حتماً جراح خود را مطلع کنید.

-       زخم هیپرتروفیک: اگر تحت عمل جراحی زیبایی بینی بسته قرار گرفته اید جای زخم در داخل بینی پنهان است اما اگر جراحی زیبایی بینی باز داشته اید جای زخم (اسکار) کوچکی که به سختی قابل تشخیص است روی پوست مابین دو سوراخ بینی وجود خواهد دارد. این جای زخم در صورت عدم التیام نیاز به ترمیم دارد.

-       تغییر رنگ: پس از جراحی کبودی در اطراف چشم ها و ندرتاً اطراف بینی وجود دارد. این کبودی پس از دو تا چهار هفته از بین می رود. در موارد نادر تا یک سال پوست بینی قرمز یا تیره تر به نظر می‌آید.

-       از دست دادن حس بویایی: به ندرت پس از جراحی اتفاق می افتد. از دست دادن حس بویایی پس از عمل جراحی زیبایی بینی کاملاً موقتی است و 12-6 ماه طول می کشد.

-       بی حس شدن بینی: معمولاً مقدار معینی بی حسی بینی پس از جراحی انتظار می‌رود. و همیشه موقتی است. این بی حسی 12-6 پس از جراحی بهبود می یابد.

-       بیرون زدگی قسمتی از ایمپلنت داخل بینی: در عمل جراحی زیبایی بینی جراح از غضروف های خودتان برای ترمیم و اصلاح بینی استفاده می کند اما گاهاً ایمپلنت های ساخته شده از مواد ترکیبی نیز استفاده می‌شود. ندرتاً این ایمپلنتها از زیر پوست بینی بیرون زده و باعث ایجاد ناهنجاری می‌شود.

آیا ممکن است نیاز به جراحی دوم داشته باشم؟

عمل جراحی زیبایی بینی یک جراحی مشکل محسوب می شود. به خاطر داشته باشید که یک تا دو سال زمان لازم است تا بینی شما کاملاً بهبود یافته و شکل نهایی خود را بدست آورد. اگر پس از جراحی بدشکلی یا عدم تقارن روی بینی وجود داشته باشد جراح از شما می خواهد که 6 الی 12 ماه صبر کنید. اگر پس از این مدت هنوز عدم تقارن یا ناهنجاری وجود دارد باید در مورد راه حل های ممکن برای رفع آنها با جراح خود مشورت کنید. افزایش سن و پیری بینی را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد و با گذشت زمان و افزایش سن تغییرات دراز مدت ممکن است روی بینی شما به چشم بخورد.

 

076

جهت تنظیم قرار ملاقاتهای خود با مطب 17 شهریور به شماره تلفن35565758-41-98+ و یا مطب ولیعصر به شماره تلفن 33290881-41-98+تماس بگیرید.

در صورت داشتن هر گونه سؤال و موارد اورژانسی لطفا با دکتر غیاثی تماس بگیرید.

بعد از ساعات کاری و تعطیلات با بیمارستانی که بستری شده بودید تماس بکیرید.