عمل جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی)

دکتر صمد غیاثی

3

 

جراح و متخصص گوش، حلق، بینی، سر و گردن

دوره تکمیلی جراحی پلاستیک بینی و صورت جراحی بیماریهای گوش

از دانشگاههای کالیفرنیا و هاروارد آمریکا، زوریخ سوئیس، اژه ترکیه، هنگ کنگ، اینسبوریای ایتالیا، آمستردام هلند و تهران

عمل جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی)

اتو پلاستی یا جراحی زیبایی گوش چیست؟

جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی) نوعی جراحی برای بهبود شکل ظاهری گوش است. ناهنجاری موجود در گوش شما ممکن است کلی یا جزئی (خمیده شدن قسمتی از گوش به سمت داخل) باشد.

جراحی زیبایی گوش بنا به دلایل زیر می تواند صورت گیرد:

-       اصلاح ناهنجاری گوش

-       ایجاد تقارن بین دو گوش

-       کاهش اندازه گوش

-       اصلاح ناهنجاری گوش در کودکان به منظور کاهش مشکلات ناشی از آن.

 

otoplasty bOtoplasty1

ناهنجاری در اندازه و شکل ظاهری گوش که توسط اتوپلاستی (جراحی زیبایی گوش) ترمیم می‌شود

 

چه سنی مناسب جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی) است؟

در سنین 5 تا 6 سالگی غضروف گوش کودک به حد طبیعی خود می رسد که همزمان با دورانی است که کودک مدرسه را آغاز می کند. لذا این سنین کاملاً مناسب انجام عمل جراحی زیبایی گوش هستند. بعد از سن 6 سالگی دیگر محدودیتی از نظر سنی برای انجام عمل جراحی زیبایی گوش وجود ندارد.

عمل جراحی زیبایی گوش چه سودی برای فرد در پی دارد؟

شما کاندیدای مناسبی برای عمل جراحی زیبایی گوش محسوب می شوید اگر:

-       از شکل ظاهری گوش خود ناراضی هستید.

-       کودکی دارید که به خاطر شکل ظاهری گوشش از سایر کودکان متمایز است و توسط سایر کودکان مسخره می شود.

-       به خاطر وضعیت و شکل گوش خود هنگام استفاده از عینک دچار مشکل می شوید.

عمل جراحی زیبایی گوش چگونه صورت می گیرد؟

عمل جراحی زیبایی گوش در کودکان  تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد. در بزرگسالان تحت بیهوشی عمومی یا موضعی همراه با آرام بخش ها می تواند انجام شود.

پس از بیهوشی و استریل کردن اطراف گوش برشی در پشت گوش داده می شود. نیازی به تراشیدن موی سر در اطراف ناحیه جراحی نیست. سپس جراح با توجه به وضعیت گوش غضروف، بافت نرم گوش، و پوست اضافی را خارج یا جا به جا کرده و پس از حصول شکل نهایی، محل برش را بخیه می زند. پس از اتمام یک گوش و اندازه گیری آن گوش دیگر مطابق با اندازه های بدست آمده از این گوش تحت عمل قرار می گیرد.

قبل از عمل جراحی زیبایی گوش چه انتظاراتی باید داشته باشم؟

جراح تاریخچه مفصلی از شما دریافت خواهد کرد و سوالاتی در مورد داروهای مصرفی، آلرژی ها، عادات سیگار کشیدن، اعمال جراحی قبلیمی پرسد. سپس در مورد گزینه های مختلف اصلاح گوش با شما صحبت می کند.

جراح در مورد ریسکها، فواید و نیز عوارض احتمالی عمل جراحی زیبایی گوش و همچنین نوع بیهوشی که قرار است اعمال شود توضیح خواهد داد. بیهوشی عمومی در کودکان متداول است اما در بزرگسالان هم بکار می رود. بی حسی موضعی همراه با آرام بخش ها نیز در نوجوانان و بزرگسالان می تواند انتخاب شود.

جراح در مورد نتایج و انتظارات واقع بینانه  از جراحی و نیز محدودیتهای جراحی زیبایی گوش نیز توضیحاتی  خواهد داد.. بعضی جراحان شبیه سازی کامپیوتری شکل ظاهری گوش را ارائه می دهند که ایده هایی در ذهن شما در مورد شکل نهایی گوش پس از جراحی می دهد. بسیار مهم است که بدانید تصویر برداری و شبیه سازی کامپیوتری دارای محدودیتهای زیادی است که تضمینی در مورد شکل نهایی گوش پس از جراحی نمی تواند بدهد . به همین دلیل جراحان با تجربه از ارائه شبیه سازی کامپیوتری اجتناب می کنند. عمل جراحی زیبایی گوش می تواند به صورت سرپایی انجام شود و یا نیاز باشد جهت انجام مشاهدات بعدی و تعوض پانسمان در بیمارستان بستری شوید.

پس از عمل جراحی زیبایی گوش چه انتظاراتی باید داشته باشم؟

عصر روز جراحی یا صبح پس از جراحی می توانید به کمک اطرافیان بلند شوید و قدم بزنید. خود را برای کمی تورم و کبودی گوش ها پس از برداشته شدن پانسمان آماده کنید. میزان تورم از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است. تورم و کبودی طی 4 تا 6 هفته کاهش خواهد یافت و پس از آن تشخیص اینکه شما تحت عمل جراحی زیبایی گوش  قرار گرفته اید برای سایرین غیر ممکن خواهد بود.

آیا پس از جراحی بانداژ دور سر وجود دارد؟

پس از جراحی معمولاً بانداژی دور سر پیچیده می شود تا در اثر فشار آن روی گوش ها از تجمع خون {هماتوم) در زیر پوست جلوگیری شود.. تعویض این بانداژ کاملاً بدون درد است و طی روزهای اول تا هفتم پس از جراحی برداشته می شود و ممکن است پس از آن پزشک شما را مجبور کند تا از هدبند مخصوص سر و نیز پماد های مخصوص روی محل و اطراف برش های جراحی استفاده کنید.

آیا پس از عمل جراحی زیبایی گوش درد خواهم داشت؟

درد پس از عمل جراحی زیبایی گوش دردی خفیف است که به خوبی توسط دارو های ضد درد کنترل می‌شود. ممکن است بیمار به مدت 5 روز نیاز به استفاده از ضد دردها داشته باشد. بعضی مواقع بانداژ دور سر و پانسمان روی گوش ها خود عامل ایجاد درد می گردد که در این صورت حتماً با پزشک خود در مورد شل کردن بانداژ یا استفاده از هدبندی شل تر مشورت کنید.

خطرات و عوارض احتمالی عمل جراحی زیبایی گوش چیست؟

ممکن است خون زیر پوست جمع شود که در اینصورت حتماً باید خارج گردد. این خون توسط یک سرنگ یا طی یک عمل جراحی کوتاه تخلیه می‌شود.

حس لامسه محل پشت گوش ممکن است به طور موقتی از بین برود. این عارضه گذرا طی 2 الی 6 ماه رفع می شود.

عدم تقارن گوش ها پس از جراحی ممکن است وجود داشته باشد. عدم تقارن جزئی در بسیاری از بیماران دیده می شود و نباید بعنوان عارضه پس از جراحی زیبایی گوش تلقی شود. عدم تقارن آشکار و واضح  نیاز به جراحی دوم دارد.

آیا ممکن است نیاز به جراحی دوم داشته باشم؟

انتظار می رود تا نتایج حاصل از عمل جراحی زیبایی گوش تا آخر عمر ثابت بماند. تنها زمانی که شکل، موقعیت و وضعیت دلخواه و مد نظر جراح حاصل نگردد و یا عدم تقارن بسیار مشهود باشد عمل جراحی دوم انجام می‌گیرد.

مدت زمان استراحت پس از جراحی زیبایی گوش چقدر است؟

بطور کلی دوره بهبودی در عمل جراحی زیبایی گوش کوتاه است و می توانید پس از سه روز زندگی عادی و روزمره خود را آغاز کنید. در مورد کودکان این دوره حدود 1 الی 2 هفته است.

 

076

 

جهت تنظیم قرار ملاقاتهای خود با مطب 17 شهریور به شماره تلفن35565758-41-98+ و یا مطب ولیعصر به شماره تلفن 33290881-41-98+تماس بگیرید.

در صورت داشتن هر گونه سؤال و موارد اورژانسی لطفا با دکتر غیاثی تماس بگیرید.

بعد از ساعات کاری و تعطیلات با بیمارستانی که بستری شده بودید تماس بکیرید.