عمل جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی یا برداشتن پف پلک)

دکتر صمد غیاثی

3

 

 جراح و متخصص گوش، حلق، بینی، سر و گردن

دوره تکمیلی جراحی پلاستیک بینی و صورت جراحی بیماریهای گوش

از دانشگاههای کالیفرنیا و هاروارد آمریکا، زوریخ سوئیس، اژه ترکیه، هنگ کنگ، اینسبوریای ایتالیا، آمستردام هلند و تهران

عمل جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)

 عمل جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی یا برداشتن پف پلک) بر روی پلک فوقانی و تحتانی صورت می‌گیرد.

blepharo3

 عمل جراحی زیبایی پلک فوقانی

عمل جراحی زیبایی پلک فوقانی (بلفاروپلاستی یا برداشتن پف پلک) چیست؟

بلفاروپلاستی پلک فوقانی یکی از شایع ترین اعمال جراحی زیبایی صورت می باشد که با پلک فوقانی به خصوص ناحیه ما بین ابرو و مژه سر و کار دارد.

جراحی زیبایی پلک فوقانی بنا به دلایل زیر می تواند صورت گیرد:

-       عوامل ارثی و تغییرات حاصل از گذشت زمان و پیری می تواند منجر به افتادگی و شل شدن پوست و بافت زیرین پوست شود. این امر همراه با تجمع چربی در بافت دور چشم به پلک ظاهری افتاده، سنگین و خواب‌آلود می دهد.

-       ظاهر دو پلک ممکن است نا متقارن بوده و بلفارو پلاستی برای ایجاد تقارن انجام شود.

-       پوست آویزان پلک ممکن است مانع دید (دید جانبی) کامل ‌شود که در این صورت باید توسط بلفاروپلاستی اصلاح شود.

 

کاندیدای عمل جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی برداشتن پف پلک)

       blepharo2

 عمل جراحی زیبایی پلک فوقانی چه سودی برای فرد در پی دارد؟

شما کاندیدای مناسبی برای عمل جراحی زیبایی پلک فوقانی محسوب می شوید اگر:

-                   از افتادگی پلک فوقانی خود که ظاهری خسته و پیر به چهره تان می‌دهد در عذابید.

-                   عدم تقارن مابین پلکهای فوقانی وجود دارد.

-                   جوان هستید اما از افتادگی پلک فوقانی به خاطر دلایل مادرزادی رنج می برید.

-                   افتادگی پلک فوقانی مانعی در میدان دید شما ایجاد کرده است.

افتادگی پلک فوقانی نه تنها باعث اختلال در دید جانبی  می شود بلکه ارتفاع ابرو را نیز تحت تأثیر قرار می دهد که این امر به کاهش هر چه بیشتر میدان دید کمک کرده و باعث ایجاد سردرد می شود.

-                   کودکی دارید که به خاطر شکل ظاهری گوشش از سایر کودکان متمایز است و توسط سایر کودکان مسخره می شود.

-                   به خاطر وضعیت و شکل گوش خود هنگام استفاده از عینک دچار مشکل می شوید.

عمل جراحی زیبایی پلک فوقانی چگونه صورت می گیرد؟

عمل جراحی زیبایی پلک فوقانی معمولاً با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود. بیهوشی سبک همراه با آرام بخش ها و یا بیهوشی عمومی نیز ممکن است در بیماران خاصی بکار رود. عمل جراحی زیبایی پلک فوقانی نیاز به تجربه و تبحر خاصی دارد. ایتدا برشهای بلفاروپلاستی اندازه گیری شده و علامت زده می شوند. بدنبال آن مقدار معینی از پوست، بافت زیر پوست و چربی حذف می گردد تا پلک فوقانی ظاهری مناسب و جوان تر پیدا کرده و میدان دید افزایش یابد. سپس پوست در ناحیه برش داده شده بخیه می شود.

چگونه جراح مناسبی انتخاب کنیم؟

یک نتیجه عالی در یک بیمار راضی می تواند نشانگر جراح خوب باشد. در غیر اینصورت فقط می‌توانید به تبلیغات انجام شده در مورد جراح تکیه کنید. علاوه بر این شما باید خواسته های خود را با تمام جزئیات با پزشک خود مطرح کنید و از او در مورد شانس بدست اوردن نتیجه مطلوب سؤال کنید. جراح عکس های قبل و بعد از عمل جراحی زیبایی پلک فوقانی را می تواند نشان دهد و همراه با آن در فضایی مطلوب و دوستانه که مملو از درک متقابل است به سؤالات شما پاسخ دهد.

اگر جراح شما بتواند به تمامی سؤالاتتان در این محیط دوستانه و مملو از درک متقابل پاسخ دهد و دقیقاً از انتظارات شما با خبر شده و به تبع آن اطلاعات کافی در مورد شانس بدست آوردن نتیجه مطلوب در اختیارتان قرار دهد، می توانید اطمینان حاصل کنید که جراح مناسب خود را یافته اید.

آیا از هم اکنون می‌توانم ببینم که پس از جراحی زیبایی پلک فوقانی چگونه به نظر خواهم رسید؟

بهترین روش برای درک هدف عمل جراحی زیبایی پلک فوقانی و اینکه بیمار چه نوع انتظاراتی از این عمل باید داشته باشد، بررسی و مقایسه عکس های قبل و بعد از جراحی بیمارانی است که قبلاً تحت عمل جراحی زیبایی پلک فوقانی قرار گرفته اند. بعضی از پزشکان شبیه سازی کامپیوتری را پیشنهاد می کنند و بعضی مخالف آن هستند. جراحانی که موافق شبیه سازی کامپیوتری هستند معتقدند که این تصویر برداری کامپیوتری به آنها در برنامه‌ریزی دقیق جراحی کمک می کند. گر چه این نوع شبیه سازی در نظر بیماران نیز از جایگاه ویژه ای برخوردار است اما جراحان مخالف تصویربرداری کامپیوتری نگران ایجاد انتظارات غیر واقعی در ذهن بیماران خود هستند. در مقایسه با سایر اعمال جراحی زیبایی همچون رینوپلاستی (عمل جراحی زیبایی بینی)، شبیه سازی کامپیوتری برای جراحی پلک چندان مناسب و مورد اطمینان نیست. به خاطر داشته باشید که بدون در نظر گرفتن تجربه جراح،  تقریباً همیشه نتایج پس از عمل جراحی با آنچه که شبیه سازی کامپیوتری قبل از جراحی بدست داده است متفاوت خواهد بود.

قبل از عمل جراحی زیبایی پلک فوقانی چه انتظاراتی باید داشته باشم؟

عمل جراحی زیبایی پلک فوقانی با اهداف اصلاح زیبایی و اصلاح عملکرد پلک فوقانی (افزایش میدان دید جانبی) انجام می گیرد. جراح شما سؤالاتی در مورد تاریخچه پزشکی شما از جمله داروهای مصرفی، آلرژی ها، عادات سیگار کشیدن، اعمال جراحی قبلی و غیره می‌پرسد. حداقل از دو هفته قبل جراحی به بیمارانی که آسپرین یا وارفارین مصرف می‌کنند توصیه می‌شود مصرف انها را متوقف کنند. همچنین از بیماران خواسته می‌شود که مصرف سیگار را برای یک دوره معین قبل و بعد جراحی به تعویق بیاندازند.

جراح از شما درباره میزان خشکی و رطوت چشمانتان می‌پرسد و ممکن است آزمایشات اضافی را جهت کاهش مشکلات مربوط به عملکرد اشک چشمانتان تجویز کند.

جراح شما در مورد گزینه های مختلف اصلاح پلک فوقانی و نیز سایر اعمال جراحی که در جانب عمل جراحی زیبایی پلک فوقانی می‌تواند انجام گیرد توضیح خواهد داد. اعمال جراحی جانبی می‌تواند شامل تزریق بوتاکس در چین و چروک ها یا اعمال پرکننده ها به منظورصاف کردن خطوط باشد. بالا بردن ابرو همراه با اصلاح افتادگی پلک فوقانی نیز توصیه می‌گردد. لیزر درمانی و لایه برداری شیمیایی نیز همراه با عمل جراحی زیبایی پلک فوقانی می‌تواند انجام شود.

جراح در مورد ریسکها، فواید و نیز عوارض احتمالی عمل جراحی زیبایی پلک فوقانی با شما صحبت کرده و در نیز در مورد نتایج و انتظارات واقع بینانه از جراحی و نیز محدودیتهای جراحی زیبایی پلک فوقانی توضیح خواهد داد..

پس از عمل جراحی زیبایی پلک فوقانی چه انتظاراتی باید داشته باشم؟

عصر روز جراحی یا صبح پس از جراحی می توانید به کمک اطرافیان بلند شوید و قدم بزنید. خود را برای کمی تورم و کبودی آماده کنید. میزان تورم از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است. تورم و کبودی طی 1 تا 4 هفته کاهش خواهد یافت و پس از آن تشخیص اینکه شما تحت عمل جراحی زیبایی پلک فوقانی قرار گرفته اید برای سایرین غیر ممکن خواهد بود.

آیا پس از جراحی بانداژ و پانسمان روی صورتم وجود دارد؟

معمولاً پس از جراحی نیازی به بانداژ نیست. برخی جراحان ترجیح می‌دهند که از نوار چسب های باریک و مخصوص برای پوشاندن محل برش جراحی استفاده کنند. پس از اتمام عمل جراحی به مدت یک هفته بر روی برشهای جراحی پماد مخصوصی تجویز می‌شود. استفاده از قطره اشک مصنوعی برای جلوگیری از خشکی چشم به مدت یک هفته پس از جراحی  توصیه می‌گردد و بلافاصله پس از عمل تا 48 ساعت کیسه یخ روی محل جراحی قرار می‌گیرد.

آیا نیاز به برداشتن بخیه ها هست؟

بخیه های غیر قابل جذب توسط پوست، طی روز های 7-5 برداشته می شوند. بخیه‌های قابل جذب طی مدت 3-1 هفته کاملاً جذب می‌شوند. هر دو نوع بخیه مزایا و معایبی دارند که جراح شما در مورد علت انتخاب یکی از این دو مورد به شما توضیح خواهد داد.

مدت زمان استراحت پس از عمل جراحی زیبایی پلک فوقانی چقدر است؟

به بطور کلی دوره بهبود پس از عمل جراحی زیبایی پلک فوقانی کوتاه است و می توانید پس از جراحی به انجام امور روزمره خود بپردازید.  میزان تورم و کبودی بین بیماران متفاوت است اما ندرتاً تا سه هفته به طول می‌انجامد و تقریباً هیچ محدودیتی در مورد تحرک بیمار وجود ندارد.

آیا پس از جراحی می‌توانم از لوازم آرایشی استفاده کنم؟

جراح از شما خواهد خواست برای مدت زمان محدودی آرایش نکنید.

خطرات و عوارض احتمالی عمل جراحی زیبایی پلک فوقانی چیست؟

عدم برآورده شدن انتظارات بیمار، باقی ماندن پوست اضافی، عدم تقارن و نیز وجود اسکار (زخم جراحی)، ضرورت انجام یک عمل جراحی ثانویه را فراهم می‌کنند.

اصلاح بیش از حد افتادگی پلک فوقانی می‌تواند منجر به عقب رفتن پلک و ناتوانی در بستن چشم شود. در موارد خفیف ماساژ و استفاده از ژلهای موضعی یا استروئید‌ های تزریقی می‌تواند کارساز باشد اما در موارد شدیدتر عمل جراحی دوم ضروری است.

برگشت پلک به داخل یا بیرون از عولرض بسیار نادر است و ممکن است جهت اصلاح به جراحی دوم نیاز باشد. در موارد بسیار نادر دوبینی در اثر تخریب عضلات چشم ممکن است رخ دهد.

آیا ممکن است نیاز به جراحی دوم داشته باشم؟

اگر چه انتظار می رود نتایج عمل جراحی زیبایی پلک فوقانی تا سالها دوام بیاورد اما با افزایش سن افتادگی پلک ممکن است دوباره اتفاق بیافتد. این مسأله نباید بعنوان یکی از عارضه های عمل جراحی زیبایی پلک در نظر گرفته شود، بلکه حاصل افزیش سن و پیری است. در این صورت برای حل مشکل عمل جراحی دوم می‌تواند یکی از گزینه ها باشد.

عمل جراحی زیبایی پلک تحتانی

عمل جراحی زیبایی پلک تحتانی (بلفاروپلاستی یا برداشتن پف پلک) چیست؟

هدف اصلی در عمل جراحی زیبایی پلک تحتانی برگرداندن جوانی به پلک تحتانی و اصلاح شکل ظاهری، وضعیت و عملکرد پلک است. عمل جراحی زیبایی پلک تحتانی برای درمان افتادگی پلک پایین در اثر تخریب عصب صورتی نیز انجام می‌شود. در اینگونه موارد جراحی به هدف بازگرداندن شکل طبیعی و حفاظت چشم از خشکی شدید و نیز از بین بردن عوارض جدی تر مرتبط با خشکی مزمن چشم انجام می‌گیرد. در این صورت عمل جراحی زیبایی پلک تحتانی نه تنها شامل اصلاح پوست پلک می‌شود بلکه بافت چشم و چربی دور چشم را نیز دریرمی‌گیرد.

جراحی زیبایی پلک تحتانی بنا به دلایل زیر می تواند صورت گیرد:

-       به منظور دادن ظاهری جوان تر به چشم. بسیاری از بیماران به خاطر ترمیم تغییرات حاصل از گذشت زمان و پیری در ناحیه پلک ها این نوع جراحی را ترجیح می‌دهند.

-       ظاهر دو پلک ممکن است نا متقارن بوده و بلفارو پلاستی برای ایجاد تقارن انجام شود.

-       به منظور سفت و جمع کردن پلک تحتانی در جانب سایر اعمال جراحی صورت انجام شود.

-       به منظور حفاظت چشم از خشکی مرتبط با عارضه فلج عصب صورتی انجام شود.

عمل جراحی زیبایی پلک تحتانی چه سودی برای فرد در پی دارد؟

شما کاندیدای مناسبی برای عمل جراحی زیبایی پلک تحتانی محسوب می شوید اگر:

-       از چشم های خود که دائماً خسته بنظر می‌ایند، از افتادگی پلک ها و نیز پف کردگی زیر چشم هایتان خسته شده‌اید.

-       عدم تقارن مابین پلکهای تحتانی خود دارید.

-       مشکل عملکرد پلک تحتانی همانند سستی عمودی یا افقی پلک دارید

-       فلج عصب صورتی دارید که در اثر آن چشمان شما دائماً خشک می‌شود و یا از مشکلات خشکی مزمن چشم رنج می‌برید.

عمل جراحی زیبایی پلک تحتانی چگونه صورت می گیرد؟

در حال حاضر عمل جراحی زیبایی پلک تحتانی به دو طریق صورت می‌گیرد.:

-       از طریق پوست پلک (خارجی): یک برش در پوست پلک تحتانی داده می‌شود.

-       از طریق مخاط ملتحمه چشم (داخلی).: یک برش در داخل پلک تحتانی داده می‌شود.

عمل جراحی زیبایی پلک تحتانی به هر دو طریق می‌تواند تحت بیهوشی عمومی، بیهوشی سبک همراه با آرام‌بخش‌ها و یا بی‌حسی موضعی انجام گیرد.

بیماران با مقدار قابل توجهی پوست اضافی همراه با پفی پلک پایین کاندیدای بسیار مناسبی برای عمل جراحی زیبایی پلک تحتانی به طریق خارجی هستند. ابتدا جراح پوست اضافی، عضله و چربی حدقه چشم را از طریق یک برش زیر مژه خارج کرده و سپس محل برش را بخیه می زند.

عمل جراحی زیبایی پلک تحتانی به طریق داخلی در مورد بیمارانی به کار می‌رود که فاقد پوست آویزان اضافی در ناحیه پلک تحتانی بوده اما پفی قابل توجهی در زیر چشمان خود دارند. یک برش توسط جراح در مخاط ملتحمه چشم و داخل پلک تحتانی  داده می‌شود و سپس چربی اضافی موجود در حدقه چشم از طریق این برش برداشته می‌شود. برش مخاط ملتحمه چشم نیازی به بخیه ندارد.

 

 

چگونه جراح مناسبی انتخاب کنیم؟

یک نتیجه عالی در یک بیمار راضی می تواند نشانگر جراح خوب باشد. در غیر اینصورت فقط می‌توانید به تبلیغات انجام شده در مورد جراح تکیه کنید. علاوه بر این شما باید خواسته های خود را با تمام جزئیات با پزشک خود مطرح کنید و از او در مورد شانس بدست اوردن نتیجه مطلوب سؤال کنید. جراح عکس های قبل و بعد از عمل جراحی زیبایی پلک تحتانی را می تواند نشان دهد و همراه با آن در فضایی مطلوب و دوستانه که مملو از درک متقابل است به سؤالات شما پاسخ دهد.

اگر جراح شما بتواند به تمامی سؤالاتتان در این محیط دوستانه و مملو از درک متقابل پاسخ دهد و دقیقاً از انتظارات شما با خبر شده و به تبع آن اطلاعات کافی در مورد شانس بدست آوردن نتیجه مطلوب در اختیارتان قرار دهد، می توانید اطمینان حاصل کنید که جراح مناسب خود را یافته اید.

 آیا از هم اکنون می‌توانم ببینم که پس از جراحی زیبایی پلک تحتانی چگونه به نظر خواهم رسید؟

بهترین روش برای درک هدف عمل جراحی زیبایی پلک تحتانی و اینکه بیمار چه نوع انتظاراتی از این عمل باید داشته باشد، بررسی و مقایسه عکس های قبل و بعد از جراحی بیمارانی است که قبلاً تحت عمل جراحی زیبایی پلک تحتانی قرار گرفته اند. بعضی از پزشکان شبیه سازی کامپیوتری را پیشنهاد می کنند و بعضی مخالف آن هستند. جراحانی که موافق شبیه سازی کامپیوتری هستند معتقدند که این تصویر برداری کامپیوتری به آنها در برنامه‌ریزی دقیق جراحی کمک می کند. گر چه این نوع شبیه سازی در نظر بیماران نیز از جایگاه ویژه ای برخوردار است اما جراحان مخالف تصویربرداری کامپیوتری نگران ایجاد انتظارات غیر واقعی در ذهن بیماران خود هستند. در مقایسه با سایر اعمال جراحی زیبایی همچون رینوپلاستی (عمل جراحی زیبایی بینی)، شبیه سازی کامپیوتری برای جراحی پلک چندان مناسب و مورد اطمینان نیست. به خاطر داشته باشید که بدون در نظر گرفتن تجربه جراح،  تقریباً همیشه نتایج پس از عمل جراحی با آنچه که شبیه سازی کامپیوتری قبل از جراحی بدست داده است متفاوت خواهد بود.

قبل از عمل جراحی زیبایی پلک تحتانی چه انتظاراتی باید داشته باشم؟

جراح شما درباره اعمال جراحی جانبی که در کنار عمل جراحی زیبایی پلک تحتانی می‌تواند صورت گیرد توضیح خواهد داد. این اعمال جراحی جانبی می‌تواند شامل بلفاروپلاستی پلک بالا، لیفت ابرو و صورت، تزریق بوتاکس و پرکننده ها در چین و چروک صورت به منظور صاف کردن خطوط چهره شما باشد.

جراح شما سؤالاتی در مورد تاریخچه پزشکی شما از جمله داروهای مصرفی، آلرژی ها، عادات سیگار کشیدن، اعمال جراحی قبلی و غیره می‌پرسد. حداقل از دو هفته قبل جراحی به بیمارانی که آسپرین یا وارفارین مصرف می‌کنند توصیه می‌شود مصرف انها را متوقف کنند.

 جراح همچنین از شما درباره میزان خشکی و رطوت چشمانتان می‌پرسد و ممکن است آزمایشات اضافی را جهت کاهش مشکلات مربوط به عملکرد اشک چشمانتان تجویز کند.

هدف اصلی در عمل جراحی زیبایی پلک تحتانی افزایش زیبایی شما است بنابراین جراح با شما در مورد انتظارات معقولی که می‌توان از این نوع جراحی داشت صحبت کرده و تعیین می‌کند که تا چه حد هدف شما از چنین جراحی واقع بینانه است؟

جراح در مورد ریسکها، فواید و نیز عوارض احتمالی عمل جراحی زیبایی پلک تحتانی توضیح خواهد داد و نوع بیهوشی که قرار است اعمال شود بررسی می‌شود. این عمل معمولاً با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و بعضاً نیز روش بیهوشی سبک همراه با بی‌حس کننده ها انتخاب می‌شود.

عمل جراحی زیبایی پلک تحتانی به شکل سرپایی می‌تواند انجام بگیرد. در برخی بیماران برای انجام مشاهدات بعدی و تعویض پانسمان نیاز به بستری شدن در بیمارستان وجود دارد.

پس از عمل جراحی زیبایی پلک تحتانی چه انتظاراتی باید داشته باشم؟

عصر روز جراحی یا صبح پس از جراحی می توانید به کمک اطرافیان بلند شوید و قدم بزنید. خود را برای کمی تورم و کبودی آماده کنید. میزان تورم از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است. تورم و کبودی طی 1 تا 4 هفته کاهش خواهد یافت و پس از آن تشخیص اینکه شما تحت عمل جراحی زیبایی پلک تحتانی قرار گرفته اید برای سایرین غیر ممکن خواهد بود.

آیا پس از جراحی بانداژ و پانسمان روی صورتم وجود دارد؟

معمولاً نیازی به بانداژ پس از جراحی نیست. نوار استریل ممکن است روی برش های جراحی استفاده شود که 1 تا 3 روز پس از جراحی برداشته می‌شود. در بیمارانی که تحت عمل جراحی زیبایی پلک تحتانی به طریق خارجی قرار گرفته‌اند به مدت یک هفته پماد مخصوصی که توسط پزشک تجویز می‌شود باید روی محل برش جراحی استعمال ‌شود. در بیمارانی که تحت عمل جراحی زیبایی پلک تحتانی به طریق داخلی قرار گرفته‌اند، قطره چشمی به مدت 7 روز استفاده می‌شود. قطره اشک مصنوعی نیز برای جلوگیری از خشکی چشم طی روزهای اولیه پس از جراحی تجویز می‌گردد.به منظور کاهش تورم و کبودی ا کیسه یخ بر روی محل جراحی قرار داده می‌شود.

آیا نیاز به برداشتن بخیه ها هست؟

در عمل جراحی زیبایی پلک تحتانی به طریق خارجی، از بخیه غیر قابل جذب استفاده می‌شود که طی روزهای پنجم تا هفتم پس از جراحی توسط جراح برداشته می‌شود. بخیه های قابل جذب طی مدت یک تا سه هفته جذب می‌شوند. هر دو نوع بخیه مزایا و معایبی دارند که جراح شما در مورد علت انتخاب یکی از این دو مورد به شما توضیح خواهد داد. در عمل جراحی زیبایی پلک تحتانی به طریق داخلی از بخیه های قابل جذب استفاده می‌شود.

آیا درد پس از جراحی خواهم داشت؟

عمل جراحی زیبایی پلک تحتانی یک پروسه تقریباً تهاجمی است. درد پس از عمل جراحی معمولاً بسیار خفیف است و به خوبی توسط داروهای مسکن و ضد درد تحت کنترل قرار می‌گیرد. داروهای ضد درد خفیف (فاقد آسپرین) در پنج روز اول پس از جراحی تجویز می‌شود. در صورت بروز درد شدید آن را جدی گرفته و فوراً با جراح خود ملاقات کنید.

مدت زمان استراحت پس از عمل جراحی زیبایی پلک تحتانی چقدر است؟

به طور کلی دوره بهبود پس از عمل جراحی زیبایی پلک تحتانی کوتاه است و می‌توانید طی روزهای اول تا سوم پس از جراحی امور روزمره خود را آغاز کنید. تورم و کبودی ندرتاً تا چهار هفته به طول می‌کشد و تقریباً هیچ محدودیتی در مورد تحرک بیمار وجود ندارد.

آیا پس از جراحی می‌توانم از لوازم آرایشی استفاده کنم؟

جراح از شما خواهد خواست برای مدت زمان محدودی آرایش نکنید.

خطرات و عوارض احتمالی عمل جراحی زیبایی پلک تحتانی چیست؟

پلک تحتانی ممکن است در جای اصلی خود قرار نگیرد. این مسأله بلافاصله پس از جراحی با ماساژ عمودی و نرم کننده های موضعی اصلاح می‌گردد. در صورت وجود حالت غیر طبیعی شدید در پلک پایین که منجر به عدم بسته شدن چشم می‌شود جراحی دوم ضروری است.

چروک روی پوست در ناحیه جراحی پس از حذف چربی و بافت اضافی ممکن است افزایش یابد. این امر به راحتی توسط بوتاکس یا لیزر درمانی رفع می‌شود.

 

076

جهت تنظیم قرار ملاقاتهای خود با مطب 17 شهریور به شماره تلفن35565758-41-98+و یا مطب ولیعصر به شماره تلفن33290881-41-98+تماس بگیرید.

در صورت داشتن هر گونه سؤال و موارد اورژانسی لطفا با دکتر غیاثی تماس بگیرید 

بعد از ساعات کاری و تعطیلات با بیمارستانی که بستری شده بودید تماس بکیرید.