تزریق بوتاکس

دکتر صمد غیاثی

3

 

جراح و متخصص گوش، حلق، بینی، سر و گردن

دوره تکمیلی جراحی پلاستیک بینی و صورت جراحی بیماریهای گوش

از دانشگاههای کالیفرنیا و هاروارد آمریکا، زوریخ سوئیس، اژه ترکیه، هنگ کنگ، اینسبوریای ایتالیا، آمستردام هلند و تهران

تزریق بوتاکس-بزودی

افزایش تدریجی چین و چروک صورت امری اجتناب ناپذیر است و به طور کلی نشانگر علایم اولیه پیری است. بیشتر چروک ها در ناحیه پیشانی، ابروها و گوشه چشم ها ایحاد می‌شود. ایجاد چین و چروک ها به طور مستقیم با فعالیت عضلانی صورت در ارتباط است که می‌توان به طور موثر با استفاده از سم بوتولینوم (سم طبیعی باکتریایی) آنها را فلج کرده و از ایجاد چین و چروک ها جلوگیری کرد.

به این عمل فلج کردن انتخابی عضلات صورت و کاستن از میزان چین و چروک ها اصطلاحاً تزریق بوتاکس گفته می‌شود. بوتاکس یک نام تجاری است و سایر دارو ها نیز تحت این نام می‌توانند به منظور کاهش چین و چروک صورت مورد استفاده قرار گیرند.

سم بوتولینوم برای اولین بار در سال 1970 برای درمان عضلات فعال اطراف چشم مورد استفاده قرار گرفت. در حال حاضر، سم بوتولینوم به طور گسترده‌ای در اعمال جراحی زیبایی همچون کاهش چین و چروک صورت و نیز انواع زیادی از بیماریهای مرتبط با اختلال عضلانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

img3

مشاوره و درمان

در طول مشاوره، تاریخچه پزشکی کاملی از بیمار توسط جراح دریافت می‌شود. سپس تمامی چین و چروک های صورت به طور کامل معاینه و عضلاتی که باید مورد تزریق بوتاکس قرار گیرند تعیین می‌شوند.مقدار معینی از سم بوتولینوم با استفاده از سوزنی باریک به عضلات تزریق می‌شود. پس از تزریق بوتاکس، پوست روی عضلاتی که تزریق بوتاکس انجام شده کاملاً نرم و یکنواخ می‌شود. عضلاتی که به آنها بوتاکس تزریق شده طی 2 الی 3 روز کاملاً فلج می‌شوند در حالیکه سایر عضلات به طور نرمال به فعالیت خود ادامه می د‌هند. از آنجا که بوتاکس توسط سوزن های بسیار ظریف و باریک تزریق می‌شود بیمار درد خیلی کمی احساس می‌کند و در نتیجه نیازی به بی‌حسی یا بیهوشی قبل از تزریق نیست.

بلافاصله پس از تزریق بوتاکس  اطراف محل تزریق ممکن است کمی احساس ناراحتی وجود داشته باشد. بلافاصله پس از تزریق می توانید به زندگی عادی و روزمره خود برگردید اما به هر حال از انجام هرگونه فعالیت شدید و ماساژ سر و صورت باید اجتناب شود. برای جلوگیری از بروز عوارض ناخواسته مراقبتهای مراقبتهای پس از تزریق باید کاملا رعایت شود. بعضی از بیماران طی هفته اول پس از تزریق دچار سردرد خفیفی می‌شوند که خود به خود رفع می‌گردد. استفاده از ضد دردهای خفیف همچون پاراستامول توصیه می‌شود.

میزان ایمنی تزریق سم بوتولینوم چقدر است؟

سم بوتولینوم یک داروی بی‌خطر محسوب می‌شود و زمانی که توسط یک جراح پلاستیک با تجربه تزریق می‌شود عوارض جانبی بسیار کمی دارد. متداولترین عوارض چانبی کبودی موضعی و موقتی، قرمزی خفیف پوست و گاهی اوقات تورم ناحیه تزریق می‌باشد. عوارض جانبی تزریق بوتاکس کاملاً موقتی و قابل برگشت بوده و فقط چند ساعت (ندرتاً یک یا دو روز) به طول می‌انجامد. به ندرت فلج ناخواسته عضلات صورت منجر به ایجاد بدشکلی هایی در ظاهر صورت می‌شود. بروز چنین عوارض  ناخواسته ای بسته به نوع تزریق متفاوت بوده ولی با گذشت زمانکاملاً بهبود می‌یابد.

ماندگاری تزریق بوتاکس تا چه مدت است؟

پس از اولین تزریق اثر دارو سه تا چهار ماه دوام می‌آورد. تاثیر داروی بوتاکس با گذشت زمان محو از بین می‌رود و در نتیجه چین و چروک های موجود در محل تزریق دوباره ظاهر می‌شوند. در این صورت زمان تزریق مجدد فرا رسیده است. به طور کلی، با تکرار تزریق ماندگاری دارو نیز افزایش می‌یابد و فواصل بین تزریق ها افزایش می‌یابد.

بوتاکس برای درمان چین و چروک های پویا (چروک هایی که وقتی عضله را فشار می‌دهید عمیق تر می‌شوند) درمان موثری محسوب می‌‌شود. بهترین نمونه چین و چروک های پویا شامل چروک های عمودی پیشانی، چروک های عمودی پیشانی، چین و چروک های عمودی مابین دو ابرو و خط های دور گردن می‌باشند. برخی از چین و چروک های صورت و گردن که معمولاً قصد داریم از آنها خلاص شویم بوسیله عضلاتی ایجاد می‌شوند که دارای اهمیت بسیاری بوده و نمی‌توان بوسیله بوتاکس فلج نمود. بنابراین به یاد داشته باشید که بوتاکس قادر به برطرف کردن تمامی خطوط چهره شما نمی‌باشد اما در جای خود کاملاً قابل اطمینان بوده و با اطمینان خاطر می‌توان به عضله مورد نظر تزریق نمود. مقدار بسیار کمی از دارو مستقیماً در داخل عضله مشکل ساز تزریق می‌شود. طی 3 روز پس از تزریق عضله به تدریج ضعیف تر می‌شود و معمولاً با صاف شدن کامل و واضح خطوط و چین و چروک موجود در محل تزریق همراه است. کبودی بسیار کوچکی در محل سوزن تزریق بدترین عارضه ای است که حین تزریق بوتاکس می‌تواند رخ دهد که البته بسیار نادر است.

تزریق سم بوتولینوم یکی از شناخته شده ترین اعمال جراحی پلاستیک موجود محسوب می‌شود. عمل تزریق بوتاکس در صورتی که در زمان مناسب خود و محل مناسب تزریق شود کاملاً موثر است بخصوص اگر توسط شخص با تجربه و جراح با سابقه این کار انجام گیرد. در حال حاضر دکتر غیاثی تزریق بوتاکس برای هر دو گروه مردان و زنان را انجام می‌دهد.

 

076

جهت تنظیم قرار ملاقاتهای خود با مطب 17 شهریور به شماره تلفن 35565758-41-98+و یا مطب ولیعصر به شماره تلفن33290881-41-98+تماس بگیرید.

در صورت داشتن هر گونه سؤال و موارد اورژانسی لطفا با دکتر غیاثی تماس بگیرید.

بعد از ساعات کاری و تعطیلات با بیمارستانی که بستری شده بودید تماس بکیرید.