عمل جراحی زیبایی لیفت (بالا بردن) صورت

دکتر صمد غیاثی

3

 

 جراح و متخصص گوش، حلق، بینی، سر و گردن

دوره تکمیلی جراحی پلاستیک بینی و صورت جراحی بیماریهای گوش

از دانشگاههای کالیفرنیا و هاروارد آمریکا، زوریخ سوئیس، اژه ترکیه، هنگ کنگ، اینسبوریای ایتالیا، آمستردام هلند و تهران

عمل جراحی زیبایی لیفت صورت

جراحی زیبایی لیفت صورت طی دو دهه اخیر دچار تحول چشمگیری شده است. نمونه های اولیه جراحی زیبایی لیفت صورت، چهره هایی عمل شده با ظاهری کاملا غیر طبیعی است. این نتایج غیر قابل پیش بینی جراحی لیفت صورت اخیراً با نتایج کاملاً پیش بینی شده و چهره هایی با ظاهر کاملا طبیعی جایگزین شده است. عمل جراحی لیفت عمیق صورت امروزه جایگزین لیفت زیر جلدی صورت شده است. در جراحی پلاستیک مدرن لیفت صورت، تنش و کشش بیش از اندازه به پوست وارد نمی‌شود. لیپوساکشن گردن بطور گسترده ای همراه با عمل جراحی مدرن لیفت صورت اعمال می‌گردد. بنابراین از عدم تعادل ظاهری بین پوست کاملاً کشیده و شاداب صورت با پوست کاملاً افتاده، شل و پیر گردن جلوگیری می‌شود. محل برشهای جراحی نیز کاملاً تغییر یافته است. برشهای جراحی از داخل کانال گوش رد می‌شوند در نتیجه خطوط برش کاملاً نامرئی و پنهان بوده و دیده نمی‌شوند.

88

اطلاعات عمومی در مورد عمل جراحی زیبایی لیفت صورت

با گذشت زمان پوست و بافت های عمیق تر صورت و گردن شل شده، خطوط و شیار های جدیدی روی پوست صورت و گردن ایجاد می‌شود. بافت چربی گونه به سمت داخل دهان افتادگی پیدا می‌کند و خطوط بیشتری به ظاهر چهره می‌افزاید. علاوه بر این مرز بین صورت و گردن کم‌کم محو، خطوط فک غیر قابل تشخیص و شکل غبغب در زیر چانه برجسته تر می‌شود. ممکن است فرد خود را جوان و شاداب احساس کند اما ظاهر صورت و گردن او نشان از فردی پیر، خسته و افسرده می‌دهد. اعمال جراحی متنوعی برای رفع این تغییرات بوجود آمده در اثر گذشت زمان وجود دارد اما انتخاب یک روش جراحی مناسب یا حتی ترکیبی از اعمال جراحی زیبایی به عوامل مختلفی همچون خواسته و انتظارات بیمار و نیز آناتومی فرد بستگی دارد. برای اصلاح تغییرات ایجاد شده در چهره و گردن در اثر افزایش سن، جراحی پلاستیک لیفت صورت یکی از بهترین گزینه های موجود است. بخصوص زمانی که تغییرات حاصل از افزایش سن در گردن بیمار نیز دیده شود.

ارزیابی قبل از عمل

بسیاری از جنبه های مراقبتهای قبل و بعد عمل جراحی و حتی حین عمل جراحی بین جراحان مختلف متفاوت است. بهترین نوع ارزیابی قبل از عمل جراحی لیفت صورت شامل یک گفتگوی طولانی، دقیق و صادقانه با بیمار است. جراح باید درک کاملی از انتظارات و نگرانیهای بیمار داشته باشد. همچنین جراح مسئولیت دارد تا انتظارات معقولی در مورد نتایج کوتاه مدت، بلند مدت و نیز نه چندان ایده‌ال جراحی لیفت صورت، در ذهن بیماران خود ایجاد کند. مشاوره‌ای نیز با متخصص بیهوشی در خصوص راه کارهای لازم برای کاهش تهوع و درد پس از جراحی انجام می‌گیرد. پس از اینکه عکس های با کیفیتی از چهره فرد تهیه گردید، از آنها بعنوان راهنمای جلسه مشاوره قبل از عمل جراحی و نیز مرجع جراح حین عمل جراحی لیفت صورت استفاده می‌شود.

عمل جراحی پلاستیک لیفت صورت

عمل جراحی پلاستیک لیفت صورت معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌گیرد. تجربه نشان می‌دهد که بهبودی عمومی پس از جراحی در این روش سریعتر بوده و میزان تهوع نیز کمتر است. یک برش 5-10 میلی متری زیر چانه کانالی برای لیپوساکشن به عرض 3 میلی متر در اختیار جراح قرار می دهد. لیپوساکشن برجستگی های دور گردن را کاهش می‌دهد و با بخیه شدن نقاط ضعیف در عضلات عریض گردن، چانه دوم ظاهر شده در زیر چانه اصلی ناپدید خواهد شد. بخیه ها کاملاً مخفی، در داخل کانال گوش و یا زیر مو ها هستند. برش های بدین شکل به فرد اجازه می‌دهد بدون نگرانی از جای زخم جراحی (اسکار)، مو های خود را به طرز دلخواه بالای سر خود جمع کند. برای ایجاد ظاهری کاملاً جوان و شاداب، تعدادی از بافتهای عمیق زیر جلد یعنی بافت چربی گونه و عضلات گردن و صورت، تغییر مکان داده می‌شوند. پس از این مرحله، پوست، بدون ایجاد کشش و تنش اضای با دقت روی بافت نرم تغییر یافته کشیده می‌شود، خط مو تراز شده و پوست اضافی هم برداشته می‌شود.

مراقبتهای بعد از عمل جراحی لیفت صورت

پس از اطمینان از بهبودی نسبی پس از جراحی بیمار روز جراحی یا فردای روز جراحی می‌تواند از بیمارستان مرخص شود. فردای عمل جراحی پانسمان محل جراحی تعویض می‌شود. محل برش جراحی باید توسط پماد مخصوصی بمدت 10 روز مرطوب نگه داشته شود و معمولاً بمدت 5 روز آنتی بیوتیک خوراکی تجویز می‌شود. در مورد نحوه مرطوب و تمیز نگه داشتن محل برش جراحی و اعمال کمپرس سرد روی محل جراحی به بیمار تعلیم داده می‌شود. 5 تا 7 روز پس از جراحی بخیه ها برداشته می‌شوند. به مدت 10-14 روز پس از جراحی فرد می‌تواند از لوازم آرایشی استفاده کند و به زندگی روزمره و عادی خود برگردد. ملاقاتهای بعدی با جراح برای کنترل وضعیت بیمار بسته به بهبودی عمومی بیمار تنظیم می‌گردند و کنترل های بعدی اواخر ماه سوم و سال اول پس از جراحی است.

 

076

جهت تنظیم قرار ملاقاتهای خود با مطب 17 شهریور به شماره تلفن35565758-41-98+و یا مطب ولیعصر به شماره تلفن33290881-41-98+تماس بگیرید.

در صورت داشتن هر گونه سؤال و موارد اورژانسی لطفا با دکتر غیاثی تماس بگیرید.

بعد از ساعات کاری و تعطیلات با بیمارستانی که بستری شده بودید تماس بکیرید.