عمل جراحی زیبایی اصلاح اسکار

 (جای زخم) پوست

دکتر صمد غیاثی

3

 

جراح و متخصص گوش، حلق، بینی، سر و گردن

دوره تکمیلی جراحی پلاستیک بینی و صورت جراحی بیماریهای گوش

از دانشگاههای کالیفرنیا و هاروارد آمریکا، زوریخ سوئیس، اژه ترکیه، هنگ کنگ، اینسبوریای ایتالیا، آمستردام هلند و تهران

عمل جراحی زیبایی ترمیم اسکار

اصلاح اسکار (جای زخم) شامل درمانهایی است که به منظور اینکه جای زخم کمتر به چشم بخورد انجام می گیرند. زمانی که چندین لایه از پوست صدمه ببیند چای زخم ایجاد می شود. جای زخم می تواند مربوط به عمل جراحی، سانحه حتی 1 جوش باشد. جای زخم را می توان توسط جراحی به گونه ای ترمیم کرد که کمتر به چشم بخورد یا اینکه موقعیت آن به محل نه چندان آشکار تغییر یابد.

یک عمل جراحی ترمیم اسکار موفق می تواند اثرات عمیق و مثبتی بر روی ظاهر و نیز سلانت روانی فرد داشته باشد. جای زخم اصلاح شده باعث می شود تا توجه دیگران بر روی قسمتهای  زیباتر چهره؛ بجای محل زخم روی صورت فرد؛ متمرکز شود. تجربه و دانش کافی جراح و نیز توجه دقیق او به جزئیات، پایه و اساس یک عمل موفقیت آمیز اصلاح اسکار است.

شرح کوتاهی از آناتومی پوست

پوست بر حسب ضخامت و دوام از فردی به فرد دیگر کاملا متفاوت است.

پوست از نظر ضخامت و مقاومت دارای انواع کاملا متفاوتی است.

پوست ما از نظر ضخامت و مقاومت با هم متفاوتند. یکی از ویژگیهای پیچیده پوست خطوط کشش پوست در حالت آرام و بدون حرکت است. این خطوط در نتیجه فعالیت عضلات زیر پوست ایجاد می شوند و بوضوح قابل مشاهده هستند. مانند خطوط روی پیشانی. زمانی که یک برش یا زخم در خط کشش پوست ایجاد می شود با هر بار انقباض عضلات زیرین پوست، جای زخم از محل اصلی خود منحرف می شود.

هر چه محل زخم در زاویه ای همسان با زاویه خطوط کشش روی پوست (پوست ریلاکس و بدون حرکت) باشد تآثیر منفی فعالیت و انقباض عضلانی عضلات زیرین پوست بیشتر و مشخص تر به چشم می خورد. در مقابل، زخم هایی که موازی و هم تراز با خطوط کشش پوست هستند زخم های مطلوب بوده و در اثر درمان نتایج زیباتری بدست می دهند. یک روش بسیار موثر برای تسریع بهبودی  و کاستن از میزان اسکار احتمالی، تزریق بوتاکس (سم بوتولینوم) در عضلات مجاور زخم می باشد. بنابراین عضلات اطراف محل زخم برای مدت 2 ماه فلج باقی می مانند. در طی این 2 ماه قبل از اینکه فعالیت عضلانی عضلات اطراف اطراف زخم به حالت عادی خود برگردد محل زخم بطور کامل بهبود می یابد و امکان ایجاد جای زخم به حداقل خود می رسد.

نحوه ارزیابی قبل از عمل اصلاح جای زخم

بسیاری از جنبه های مراقبتهای قبل و بعد جراحی، حتی نحوه جراحی از جراحی به جراح دیگر کاملا متفاوت است. جای زخم های ایجاد شده روی صورت ممکن است در عملکرد تنفس از راه بینی و یا بستن چشم ایجاد اختلال کنند.یک اسکار منقبض شده ممکن است محدودیتهایی در تحرک گردن و یا سایر قسمتهای صورت ایجاد کند. محل زخم معمولا به خاطر تغییر رنگ، میزان عرض و عمق و غیره بیشتر به چشم می خورد. هر کدام از این جنبه ها ممکن است نیاز به مراقبت و درمان ویژه ای داشته باشد.

076

 

جهت تنظیم قرار ملاقاتهای خود با مطب 17 شهریور به شماره تلفن35565758-41-98+و یا مطب ولیعصر به شماره تلفن33290881-41-98+تماس بگیرید.

در صورت داشتن هر گونه سؤال و موارد اورژانسی لطفا با دکتر غیاثی تماس بگیرید.

بعد از ساعات کاری و تعطیلات با بیمارستانی که بستری شده بودید تماس بکیرید.