مرا قبتهای بعد عمل جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی)

دکتر صمد غیاثی

جراح و متخصص گوش، حلق، بینی، سر و گردن

دوره تکمیلی جراحی پلاستیک بینی و صورت جراحی بیماریهای گوش

از دانشگاههای کالیفرنیا و هاروارد آمریکا، زوریخ سوئیس، اژه ترکیه، هنگ کنگ، اینسبوریای ایتالیا، آمستردام هلند و تهران

 

MoragebatNose

 

مرا قبتهای بعد عمل جراحی زیبایی بینی

-         بالا نگه داشتن سر هنگام خواب با استفاده از 2 بالش زیر سر طی 7 روز اول بعد از عمل جراحی.

-         جهت به حداقل رساندن تورم و کبودی طی 72 ساعت اول بعد از عمل جراحی در طول روز از کیسه یخ، حاوی یخ خرد شده استفاده کنید. روی آتل بینی به هیچ وجه فشار نیاورید.

-         ادامه تورم و کبودی حتی بعد از 48 ساعت اول بعد جراحی امری عادی است. طی 48-72 ساعت اول تورم به اوج خود می رسد.

-         در صورت احساس درد هر 4-6 ساعت یکبار از داروی ضد درد استفاده کنید. بهتر است دارو را همراه با ژله یا چیزهای نرم دیگر میل کنید. اگر دردی احساس نمی کنید از مصرف دارو خودداری کنید.

-         در صورت داشتن اضطراب هر 8 ساعت از داروهای ضد استرس و اضطراب (آلپرازولام 0.5 میلیگرم) طی 24-48 اولیه بعد از جراحی استفاده کنید.

-         بلافاصله بعد از جراحی یک رژیم غذایی سبک (فقط مایعات) شروع کنید و از روز بعد با غذاهای نرم و معمولی ادامه دهید. به مدت 2 هفته از خوردن غذاهایی که نیاز به حرکت بیش از حد لب  دارند مانند سیب و ذرت و غیره اجتناب کنید.

-         ترشحات خونی به مدت 3-4 روز وجود خواهند داشت. پد جاذب ترشح بینی خود را مرتب عوض کنید. بینی خود را نمالید چرا که باعث تحریک بینی می گردد. نیازی به استفاده از پد جاذب ترشحات پس از قطع تراوشات بینی نیست.

-         برای جلوگیری از خونریزی طی 2 هفته اول پس از جراحی از فین کردن یا بوکشیدن شدید خودداری کنید. سعی کنید تا عطسه و سرفه نکنید اما اگر مجبور شدید دهان را باز نگه دارید.

-         تا زمان برداشته شدن آتل روی بینی موهای خود را به روش سالنهای آرایشی بشورید. مراقب باشید آتل خیس نشود.

-         لبه های داخلی سوراخ های بینی و بخیه ها را با استفاده از گوش پاک کن آغشته به پراکساید هیدروژن ( آب اکسیژنه 3%) تمیز کنید وپماد تتراسیکلین چشمی بمالید. فقط تا حد پوشش پنبه ای گوش پاک کن را وارد بینی کنید نه بیشتر. تا زمانی که این عمل را به آرامی انجام می دهید صدمه ای به قسمتهای داخلی بینی شما وارد نخواهد آمد.

دستورالعملهای کلی پس از عمل جراحی

-         از فعالیت شدید بدنی (که باعث افزایش ضربان قلب به بیش از 100 ضربه در دقیقه می شود همانند حرکات ایروبیک، بلند کردن اجسام سنگین، خم و راست شدن مداوم و بیش از حد) در 3 هفته اول پس از عمل جراحی خودداری کنید. از اواخر هفته دوم به آرامی میزان فعالیت بدنی خود را افزایش دهید تا بتوانید به وضعیت عادی خود در پایان هفته سوم برگردید.

-         از وارد شدن ضربه به بینی خود به مدت 4 هفته جلوگیری کنید.

-         تا 4 هفته بعد از برداشتن آتل بینی از عینک استفاده نکنید. استفاده از لنز طبی به محض کاسته شدن از میزان ورم به اندازه ای که بتوان از آنها استفاده کرد بلامانع است.

-         محل برشهای جراحی بعد از عمل نسبت  به نور خورشید حساسند. از قرار گرفتن محل برش در معرض تابش مستقیم آفتاب به مدت 12 ماه ممانعت کرده و در صورت قرار گرفتن طولانی مدت زیر نور آفتاب  و هوای برفی از کلاه های لبه دار یا کرمهای ضد آفتاب با درجه حفاظت 20 یا بالاتر حاوی محافظت کننده هایAVUوBVU استفاده کنید.

-         آتل روی بینی 6 تا 7 روز بعد از عمل جراحی برداشته می شود.

-         پس از برداشتن آتل بینی، بینی را به آرامی با پنبه آغشته به صابون ملایم و آرایشی بشورید. استفاده از کرم های مرطوب کننده برای رفع خشکی پوست بینی توصیه می شود.

-         بعد از جراحی ، نوک بینی معمولا بی حس شده و دندانهای جلو حساس می شوند. این حس ها به تدریج رفع میشوند.

-         بخش عمده ای از تورم طی 2 الی 3 هفته اول بعد از عمل از بین خواهند رفت. غالباً حدود 1 سال تا از بین رفتن 10 درصد ورم باقیمانده زمان لازم است. احساس سفتی و عدم انعطاف پذیری بینی حین لبخند زدن در قیاس با قبل جراحی وجود دارد. موارد دیگر چندان قابل توجه نیست و به مرور زمان به حالت عادی بر می گردد.

-         دارو های خود را طبق دستورالعمل و به بطور منظم مصرف کنید.

-         در صورت بروز تهوع، استفراغ، بثورات جلدی، تنگی نفس و اسهال پس از مصرف داروها و یا داشتن تب (بالاتر از38 درجه)، قرمزی یا درد در محل برش جراحی، بلافاصله با مطب تماس بگیرید.

-         پس از برداشتن بخیه ها وآتل های داخلی و خارجی، جهت شستشوی مواد جمع شده داخل بینی، از سرم شستشو به میزان 1 سرنگ در هر سوراخ بینی و 4 الی 6 بار در روز استفاده کنید خصوصاً اگر عمل اصلاح انحراف بینی و کورنه ها نیز انجام شده باشد.

-         برای بهبود تنفس طی هفته اول و دوم پس از جراحی از اسپری بینی (نفازلین0.5%) استفاده کنید. اگر قصد پرواز دارید جهت جلوگیری از باز و بسته شدن بینی و گوش ها، 30 دقیقه قبل از پرواز و 30 دقیقه بعد از نشستن هواپیما یک پاف در هر سوراخ بینی اسپری کنید.

-         در صورت افزایش خونریزی به شکل خون قرمز و روشن بلافاصله دکتر غیاثی را در جریان بگذارید. به حالت نشسته قرار بگیرید و به مدت 15 دقیقه انتهای بینی خود را فشار دهید. در این فاصله از اسپری نفازلین0.5% جهت کاهش تراوش بینی استفاده کنید. با انجام این مراحل معمولاً خونریزی قطع می شود.

-         بعد از چکاپ های (ویزیت) اولیه، ملاقاتهای بعدی با دکتر غیاثی بسیار حائز اهمیتند. قرار ملاقاتهای بعدی جهت پیگیری و ضعیت شما در آخر هفته سوم، هفته ششم، ماه ششم و یک سال  خواهد بود.

-         جهت تنظیم قرار ملاقاتهای خود با مطب 17 شهریور به شماره تلفن +98-41-3556-5758 و یا مطب ولیعصر به شماره تلفن+98-41-3329-0881تماس بگیرید.

-         در صورت داشتن هر گونه سؤال و موارد اورژانسی لطفا با دکتر غیاثی تماس بگیرید. بعد از ساعات کاری و تعطیلات با بیمارستانی که بستری شده بودید تماس بکیرید.

 

 

آدرس ایمیل:ghiasis2000 @yahoo.com

آدرس وب سایت:www.samadghiasi.com

آدرس مطب (روزهای فرد): آذربایجان شرقی، تبریز، کوی ولیعصر، تقاطع شهریار و پروین اعتصامی، روبروی قنادی پاک، ساختمان پزشکان، طبقه 9

تلفن- فاکس:+98-41-33290881

آدرس مطب (روزهای زوج): آذربایجان شرقی، تبریز، 17 شهریور جدید، جنب آموزش و پرورش ناحیه 2، طبقه 4

تلفن- فاکس:+98-41-35565758