مرا قبتهای بعد عمل جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی)

دکتر صمد غیاثی

جراح و متخصص گوش، حلق، بینی، سر و گردن

دوره تکمیلی جراحی پلاستیک بینی و صورت جراحی بیماریهای گوش

از دانشگاههای کالیفرنیا و هاروارد آمریکا، زوریخ سوئیس، اژه ترکیه، هنگ کنگ، اینسبوریای ایتالیا، آمستردام هلند و تهران

 

MoragebatOtoplasty

 

مرا قبتهای بعد عمل جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی)

-         برای جلوگیری از بروز هر گونه مشکل پس از جراحی هر چه زودتر از رختخواب بپا خیزید. ای مسأله بسیار مهم است. برای باز شدن ریه هایتان به طور مرتب در هر ساعت بمدت 20-15 دقیقه نفس عمیق بکشید. هنگام خواب زیر سر خود را حدود 30 درجه (با 2 بالش در زیر سر) بالا تر بگذارید و در حالیکه زانوهای خود را کمی خم کرده اید دراز بکشید. حرکات صورت (لبخند زدن، صحبت کردن، جویدن، خمیازه کشیدن و غیره) را در طول هفته اول پس از جراحی به حداقل برسانید.

-         از زور زدن به هر نوع در 48 ساعت اول اجتناب کنید. اگر در رختخواب همچنان بیدار می مانید پاهای خود را در هر ساعت 4-5 بار خم و راست کنید.

-         برای کاهش تورم پس از عمل در 48 ساعت اول جراحی از کیسه یخ روی گوشهایتان استفاده کنید.

-         در صورت احساس درد و ناراحتی هر 4-6 ساعت یکبار از داروی ضد درد استفاده کنید. بهتر است دارو را همراه با ژله یا چیزهای نرم دیگر میل کنید. اگر دردی احساس نمی کنید از مصرف دارو خودداری کنید.

-         یک رژیم غذایی سبک برای بعد از جراحی ایده ال است. بنابراین با مصرف مایعات شروع کنید و به تدریج با خوردن سوپ و ژله ادامه دهید. روز بعد می توانید رژیم غذایی نرم و معمولی داشته باشید.

-         بعد از جراحی هدبند تثبیت کننده ای اطراف گوشهای شما کشیده خواهد شد که به مدت 1 هفته (شب و روز) باید دست نخورده باقی بماند. بعد از گذشت 1 هفته دکتر غیاثی آنرا با یک هدبند ورزشی تعویض خواهد کرد که باید به مدت 2 هفته (شب و روز) روی گوشها باقی بماند.

-         سیگار نکشید. این مسأله را جدی بگیرید.

-         پس از بازکردن هدبند و بانداژ گوشها، موهای خود را با شامپو بچه بشورید. موهارا به آرامی و با کف دست بمالید و کاملا آبکشی کنید تا تمام کف شامپو خارج شود. پس از شستشو های متوالی پماد و مواد جمع شده در لای موها کاملا از بین می رود (برای گرفتن نتیجه بهتر از نرم کننده های مو استفاده کنید). می توانید با یک سشوار سرد (نه گرم) موهایتان را خشک کنید. رنگ کردن مو را تا 3 هفته و تا زمان تمیز شدن همه مواد زائد روی مو به تعویق بیاندازید. 3-2 هفته بعد از اتوپلاستی از پوشیدن پلیورهای کلاه دار ورزشی و زدن هرگونه کلیپس و سنجاق روی مو، برای جلوگیری از وارد شدن صدمه به بخیه ها، اجتناب کنید.

-         می توانید فعالیت عادی و روزانه خود را بتدریج و از اواخر هفته سوم از سر بگیرید اما از فعالیت شدید(که باعث افزایش ضربان قلب به بیش از 100 ضربه در دقیقه می شود) تا 1 هفته دیگر خودداری کنید. در طول 3 هفته اول جراحی از فعالیت شدید بدنی همانند بلند کردن اجسام سنگین تر از 5 کیلوگرم پرهیز کنید.

-         بعد از 3 هفته اطراف زخم ها و کبودی ها را با کرم های حاوی ویتامین Eو A (2 بار در روز به مدت 6 ماه) ماساژ دهید. این عمل به نرمی و بهبود سریع اسکار (جای زخم) کمک می کند. 

-         طی مرحله بهبود همه برشهای جراحی نسبت  به نور خورشید بسیار حساسند. از قرار دادن محل برش در معرض تابش مستقیم آفتاب ممانعت کرده و حداقل به مدت 6 ماه حتی در روزهای ابری از کرمهای ضد آفتاب با درجه محافظت 20 یا بالاتر حاوی محافظت کننده های AVU وBVU استفاده کنید. در صورت قرار گرفتن طولانی مدت زیر نور آفتاب از کلاه های لبه دار و کرمهای ضد آفتاب با درجه حفاظت 20 یا بالاتر حاوی محافظت کننده های AVU وBVUهمزمان استفاده کنید

انتظار چه چیزی را بعد از عمل جراحی داشته باشید؟

-         احساس تنگی در گوش ها و نیز بی حسی  در اطراف عمل جراحی برای چندین هفته تا چندین ماه پس از جراحی. این احساس به تدریج با گذشت زمان رفع می شود.

-         وجود کمی تورم در ناحیه گوشها و صورت پس از جراحی. اگر تورم در یک طرف برجسته تر از طرف دیگر بود یا دردی که حس می کنید با داروهای ضد درد تسکین نمی یابد فوراً با دکتر غیاثی تماس بگیرید.

-         در صورت بروز تهوع، استفراغ، بثورات جلدی، تنگی نفس و اسهال پس از مصرف داروها و یا داشتن تب (بالاتر از38 درجه)، قرمزی یا  افزایش درد در محل برش جراحی، بلافاصله با دکتر غیاثی تماس بگیرید.

-         بعد از چکاپ های (ویزیت) اولیه، ملاقاتهای بعدی با دکتر غیاثی بسیار حائز اهمیتند. قرار ملاقاتهای بعدی جهت پیگیری و ضعیت شما در آخر هفته سوم، هفته ششم، ماه ششم و یک سال  خواهد بود.

-         جهت تنظیم قرار ملاقاتهای خود با مطب 17 شهریور به شماره تلفن +98-41-3556-5758 و یا مطب ولیعصر به شماره تلفن+98-41-3329-0881تماس بگیرید.

-         در صورت داشتن هر گونه سؤال و موارد اورژانسی لطفا با دکتر غیاثی تماس بگیرید. بعد از ساعات کاری و تعطیلات با بیمارستانی که بستری شده بودید تماس بکیرید.

آدرس ایمیل:ghiasis2000 @yahoo.com

آدرس وب سایت:www.samadghiasi.com

آدرس مطب (روزهای فرد): آذربایجان شرقی، تبریز، کوی ولیعصر، تقاطع شهریار و پروین اعتصامی، روبروی قنادی پاک، ساختمان پزشکان، طبقه 9

تلفن- فاکس:+98-41-33290881

آدرس مطب (روزهای زوج): آذربایجان شرقی، تبریز، 17 شهریور جدید، جنب آموزش و پرورش ناحیه 2، طبقه 4

تلفن- فاکس:+98-41-35565758