مرا قبتهای بعد از عمل جراحی زیبایی پلک

دکتر صمد غیاثی

جراح و متخصص گوش، حلق، بینی، سر و گردن

دوره تکمیلی جراحی پلاستیک بینی و صورت جراحی بیماریهای گوش

از دانشگاههای کالیفرنیا و هاروارد آمریکا، زوریخ سوئیس، اژه ترکیه، هنگ کنگ، اینسبوریای ایتالیا، آمستردام هلند و تهران

 

 

مرا قبتهای بعد از عمل جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی یا برداشتن پف پلک)

-         بعد از جراحی هنگام خواب بهتر است سر خود را با زاویه ای 45 درجه بالاتر بگذارید.

-         از کیسه یخ برای کاهش تورم بعد از جراحی به مدت 72 ساعت استفاده کنید.

-         اگر در چشمهایتان احساس ناراحتی می کنید، هر 6-4 ساعت یکبار از داروی ضد درد استفاده کنید. بهتر است دارو را همراه با ژله، کراکر یا غذای نرم دیگری بخورید. اگر دردی ندارید نیازی به استفاده از دارو نیست.

-         بعد از جراحی و پس از مرخص شدن از بیمارستان یک رژیم غذایی سبک ایده ال است. با مصرف مایعات شروع کنید و بتدریج با خوردن سوپ و ژله ادامه دهید. از روز بعد می توانید رژیم غذایی نرم و معمولی خود را از سر بگیرید.

-         مقداری خونریزی از خطوط برش و بخیه ها و نیز تورم پلک ها امری دور ار انتظار نیست. با وجود این در صورت مشاهده قطرات خون مداوم، وجود تورم در یک سمت بیش از سمت دیگر یا درد شدید در ناحیه چشم با مطب تماس بگیرید.

-         قبل از خواب داخل پلکها پماد چشمی ویتامین A بمالید. این عمل باعث تاری دید می شود که بتدریج با جذب شدن پماد از بین می رود.

-         5 روز اول جراحی 3 بار در روز 3 قطره در هر چشم از قطره چشمی جنتامایسین + بتامتازون و هر 1-2 ساعت یکبار قطره چشمی اشک مصنوعی استفاده نمایید.

-         دومین روز جراحی می توانید صورت (نه پلک) خود را با استفاده از یک صابون ملایم آرایشی بشورید. تماس آب با بخیه ها و چشم دردی نخواهد داشت.

-         از لبخند زدن، خمیازه کشیدن، کشیدن پلکها، به مدت یک هفته پس از جراحی خودداری کنید. این امر بویژه روزهای ابتدایی برداشته شدن بخیه ها بسیار اهمیت دارد.

-         از فعالیت شدید بدنی به مدت 3 هفته خودداری کنید (ضربان قلب را زیر 100 ضربه در دقیقه حفظ کنید، از ناحیه کمر خم و راست نشوید و اجسام سنگین تر از 2.5 کیلوگرم بلند نکنید). پس از هفته سوم به آرامی میزان فعالیت بدنی خود را افزایش دهید تا بتوانید به وضعیت عادی خود در پایان هفته چهارم برگردید.

-         اگر صبح هنگام با سوزش و قرمزی چشمها از خواب بیدار می شوید دلیل آن عدم بسته شدن کامل پلکها تا چند هفته پس از جراحی است بنابراین پماد چشمی ویتامین A بیشتری زیر پلکهای خود بمالید.

دستورالعملهای کلی پس از عمل جراحی

-         آبریزش و خشکی چشم ها معمولاً پس از عمل بلفاروپلاستی رخ می دهد. پس از فروکش کردن تورم در چند روز اول جراحی، این عارضه نیز برطرف می شود.

-         احساس کشیدگی در ناحیه پلک پس از جراحی امری طبیعی است و مانع بسته شدن کامل پلک ها می شود. بی حسی پلکها نیز ممکن است وجود داشته باشد که با گذشت زمان رفع خواهد شد.

-         قرمزی چشمها نیز مسأله ای عادی محسوب می شود. بدون درد بوده و به دید صدمه ای وارد نمی کند و به مرور زمان رفع می شود. تورم باعث کشیده شدن و ایجاد فاصله بین پلک پایین و چشم می شود که با کاهش تورم به حالت عادی برمیگردد.

-         استفاده از لنزهای طبی تنها پس از برگشتن حالت عادی به چشم ها و رفع شدن قسمت عمده ای از تورم و پفی چشمها ممکن است. این زمان حدود 2 هفته پس از جراحی است که تا آن موقع باید از عینک استفاده نمود.

-         تاری دید پس از جراحی بدلیل تورم قرنیه نیز شایع است که ممکن است هفته ها بطول بیانجامد. پس صبور باشید.

-         5 روز پس از جراحی از لوازم آرایشی می توانید استفاده کنید بجز چشم ها و پلکها که تا زمان برداشتن بخیه ها باید صبر کنید.

-         طی دوره نقاهت و بهبودی محل برش جراحی نسبت به نور خورشید بسیار حساس است. از قرار گرفتن زیر نور آفتاب اجتناب کنید.

-         دارو های خود را طبق دستورالعمل و به بطور منظم مصرف کنید.

-         در صورت بروز تهوع، استفراغ، بثورات جلدی، تنگی نفس و اسهال پس از مصرف داروها با مطب تماس بگیرید.

-         در صورت داشتن تب (بالاتر از38 درجه)، قرمزی یا درد در محل برش جراحی، بلافاصله با مطب تماس بگیرید.


-         بعد از چکاپ های (ویزیت) اولیه، ملاقاتهای بعدی با دکتر غیاثی بسیار حائز اهمیتند. قرار ملاقاتهای بعدی جهت پیگیری و ضعیت شما در آخر هفته سوم، هفته ششم، ماه ششم و یک سال  خواهد بود.

-         جهت تنظیم قرار ملاقاتهای خود با مطب 17 شهریور به شماره تلفن +98-41-3556-5758 و یا مطب ولیعصر به شماره تلفن+98-41-3329-0881تماس بگیرید.

-         در صورت داشتن هر گونه سؤال و موارد اورژانسی لطفا با دکتر غیاثی تماس بگیرید. بعد از ساعات کاری و تعطیلات با بیمارستانی که بستری شده بودید تماس بکیرید.

آدرس ایمیل:ghiasis2000 @yahoo.com

آدرس وب سایت:www.samadghiasi.com

آدرس مطب (روزهای فرد): آذربایجان شرقی، تبریز، کوی ولیعصر، تقاطع شهریار و پروین اعتصامی، روبروی قنادی پاک، ساختمان پزشکان، طبقه 9

تلفن- فاکس: +98-41-33290881

آدرس مطب (روزهای زوج): آذربایجان شرقی، تبریز، 17 شهریور جدید، جنب آموزش و پرورش ناحیه 2، طبقه 4

تلفن- فاکس: +98-41-35565758