مرا قبتهای بعد از عمل جراحی زیبایی لیفت صورت و گردن

دکتر صمد غیاثی

جراح و متخصص گوش، حلق، بینی، سر و گردن

دوره تکمیلی جراحی پلاستیک بینی و صورت جراحی بیماریهای گوش

از دانشگاههای کالیفرنیا و هاروارد آمریکا، زوریخ سوئیس، اژه ترکیه، هنگ کنگ، اینسبوریای ایتالیا، آمستردام هلند و تهران

 

 

MoragebatFaceNeckLift

 

مرا قبتهای بعد از عمل جراحی زیبایی لیفت

(کشیدن پوست) صورت و گردن

 

-         بعد از جراحی هنگام خواب بهتر است سر و شانه خود را کمی بالاتر و با زاویه ای 45 درجه  (بدون بالش) قرار دهید. هیچ بالشی زیر سر خود قرار ندهید چرا که برای مدت 2 هفته از خم شدن گردن خود به سمت جلو باید اجتناب کنید.

-         در 5 روز اول پس از جراحی از زور زدن به هر نوع اجتناب کنید.  اگر در بستر همچنان بیدار می مانید، پاهای خود را در هر ساعت 4-5 بار به سمت بالا و پایین حرکت دهید.

-         از کیسه یخ برای کاهش تورم بعد از جراحی به مدت 72 ساعت استفاده کنید.

-         اگر احساس ناراحتی و درد می کنید، هر 6-4 ساعت یکبار از داروی ضد درد استفاده کنید. بهتر است دارو را همراه با ژله، غذای نرم دیگری بخورید. اگر دردی ندارید نیازی به استفاده از دارو نیست.

-         پس از جراحی یک رژیم غذایی سبک ایده ال است. با مصرف مایعات شروع کنید و بتدریج با خوردن سوپ و ژله ادامه دهید. از روز بعد می توانید رژیم غذایی نرم و معمولی اما سرشار از پروتئین را شروع کنید.

-         پس از جراحی اطراف ناحیه گردن دارای بانداژ خواهد بود که کاملا محکم بوده و می توانید به راحتی هنگام خواب گردن خود را تکیه دهید به شرط اینکه باند را از محل خود تکان نداده و نکشید. گره های انتهای بانداژ بسیار محکم بوده و باید به همین وضعیت تا زمان باز شدن باقی بمانند. طی 2 روز اول باندها برداشته می شوند.

-         انتظار کمی تورم در ناحیه چشم ها و صورت پس از جراحی می رود. در صورت بروز تورم حاد در یک طرف صورت و گردن که کاملاً برجسته تر از طرف دیگر است یا وجود درد که با داروهای ضد درد تسکین نمی یابد فوراً با دکتر غیاثی تماس بگیرید.

-         از چرخش سر خود به طرفین خودداری کنید چرا که باعث کشیده شدن بخیه ها می شوید. هنگام چرخش سر و شانه خود را همزمان بچرخانید.

-         سیگار نکشید. این مسأله بسیار مهم است.

-         هفته اول پس از جراحی حرکات صورت (خندیدن، صحبت کردن، جویدن و خمیازه کشیدن و غیره) را به حداقل برسانید.

-         پس از باز شدن بانداژ طی روز دوم و سوم پس از جراحی 2 بار در روز با استفاده از هیدروژن پراکساید رقیق شده محل جراحی در قسمت جلو و عقب گوشها و نیز زیر چانه را تمیز کنید. روی محل تمیز شده به مدت 2 روز لایه نازکی از پماد تتراسکلین بمالید.

-         پس از باز شدن بانداژ ها موهای خود را با شامپو بچه بشورید. موهارا به آرامی و با کف دست بمالید و کاملا آبکشی کنید تا تمام کف شامپو خارج شود. پس از شستشو های متوالی پماد و مواد جمع شده در لای موها کاملا از بین می رود. از مصرف ژل، اسپری ونرم کننده موو غیره تا زمان برداشته شدن بخیه ها خودداری کنید. صورت خود را به آرامی با یک صابون ملایم ( مثلDove ) شسته و کرم مرطوب کننده استعمال کنید بشرطی که با بخیه ها تماس پیدا نکند.

-         می توانید با یک سشوار سرد (نه گرم) موهایتان را خشک کنید.

-         رنگ کردن مو را تا 3 هفته و تا زمان تمیز شدن همه مواد زائد روی مو به تعویق بیاندازید.

-         می توانید فعالیت عادی و روزانه خود را بتدریج و از اواخر هفته سوم از سر بگیرید اما از فعالیت شدید (که باعث افزایش ضربان قلب به بیش از 100 ضربه در دقیقه می شود) تا 1 هفته دیگر خودداری کنید.

-         برشهای جراحی نسبت  به نور خورشید بسیار حساسند. پوست صورت خود را از قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم آفتاب حفظ کنید.. در صورت قرار گرفتن طولانی مدت زیر نور آفتاب از کلاه های لبه دار و کرمهای ضد آفتاب با درجه حفاظت 20 یا بالاتر حاوی محافظت کننده های AVUو BVU همزمان استفاده کنید

دستورالعملهای کلی پس از عمل جراحی

-         با وجود احساس کشیدگی در ناحیه گردن و صورت این مناطق کشیده به نظر نمی آیند (طبیعی به نظر می آیند) و تا هفته ها پس از جراحی بی حس خواهند بود که عادی بود و حس پوست بمرور زمان بر می گردد.

-         پس از برداشتن بخیه ها درمان اسکار (جای زخم) را آغاز کنید. به مدت 6 هفته (صبح و شب) لایه نازکی از کرم تتراسکلین روی زخم جراحی بمالید. از هفته ششم تا آخر ماه ششم  نیز (صبح و شب) از کرم  تتراسکلین روی محل زخم جراحی استفاده کنید.

-         10 روز پس از جراحی می توانید از لوازم آرایشی استفاده کنید. مواد آرایشی مخصوص پلکها و مژه ها تا 7 روز پس از جراحی و تا زمان کشیدن بخیه پلکها نباید استفاده شوند. بی حسی ناحیه پلکها ممکن است وجود داشته باشد که به مرور زمان رفع می شود.

-          در طول 3 هفته اول جراحی از فعالیت شدید بدنی همانند بلند کردن اجسام سنگین تر از 5 کیلوگرم پرهیز کنید.

-         طی مرحله بهبود همه برشهای جراحی نسبت  به نور خورشید بسیار حساسند. از قرار دادن محل برش در معرض تابش مستقیم آفتاب ممانعت کرده و حداقل به مدت 6 ماه حتی در روزهای ابری از کرمهای ضد آفتاب با درجه محافظت 20 یا بالاتر حاوی محافظت کننده های AVU وBVUاستفاده کنید.

-         دارو های خود را طبق دستورالعمل و به بطور منظم مصرف کنید.

-         در صورت بروز تهوع، استفراغ، بثورات جلدی، تنگی نفس و اسهال پس از مصرف داروها با مطب تماس بگیرید.

-         در صورت داشتن تب (بالاتر از38 درجه)، قرمزی یا درد در محل برش جراحی، بلافاصله با دکتر غیاثی تماس بگیرید.

-         به مدت 3 هفته از پوشیدن پلیورهای کلاه دار ورزشی و زدن هرگونه کلیپس و سنجاق روی مو، برای جلوگیری ازوارد شدن صدمه به لاله گوش و بخیه های روی خط رویش مو، اجتناب کنید.

-         بعد از چکاپ های (ویزیت) اولیه، ملاقاتهای بعدی با دکتر غیاثی بسیار حائز اهمیتند. قرار ملاقاتهای بعدی جهت پیگیری و ضعیت شما در آخر هفته سوم، هفته ششم، ماه ششم و یک سال  خواهد بود.

-         جهت تنظیم قرار ملاقاتهای خود با مطب 17 شهریور به شماره تلفن +98-41-3556-5758 و یا مطب ولیعصر به شماره تلفن+98-41-3329-0881تماس بگیرید.

-         در صورت داشتن هر گونه سؤال و موارد اورژانسی لطفا با دکتر غیاثی تماس بگیرید. بعد از ساعات کاری و تعطیلات با بیمارستانی که بستری شده بودید تماس بکیرید.

آدرس ایمیل:ghiasis2000 @yahoo.com

آدرس وب سایت:www.samadghiasi.com

آدرس مطب (روزهای فرد): آذربایجان شرقی، تبریز، کوی ولیعصر، تقاطع شهریار و پروین اعتصامی، روبروی قنادی پاک، ساختمان پزشکان، طبقه 9

تلفن- فاکس:+98-41-33290881

آدرس مطب (روزهای زوج): آذربایجان شرقی، تبریز، 17 شهریور جدید، جنب آموزش و پرورش ناحیه 2، طبقه 4

تلفن- فاکس:+98-41-35565758